Sosyal forumlar ekseninde yeni küresel politika arayışlarının sendikal hareketteki değişime etkisi
The effect of new global policies being searched within the axes of social forums on the change of trade union movement
- Tez No: 280244
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT BİLGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 404
Özet
Bu çalışmanın konusunu, küreselleşme sürecinde, neo-liberal politikalara karşı, Sosyal Forumlar şeklinde gelişen yeni küresel politika arayışlarının sendikal hareket ile ilişkisinin ve etkileşiminin incelenmesi oluşturmaktadır.Çalışma, küreselleşmenin tanımını, boyutlarını ve aktörlerini, bu süreçte ortaya konulan neo-liberal politikaları, alternatif küreselleşme yaklaşımlarını, endüstriyel ilişkilerde ortaya çıkan değişimi, küresel sosyal sorunları, sendikaların geliştirdiği stratejileri ve Sosyal Forumlar sürecinde sendikaların etkisini ve etkilenmesini ele almaktadır. Çalışma, yerli ve yabancı literatür taraması üzerinden yapılmıştır.Bu çalışmadan çıkan temel sonuçlar şunlardır: Neo-liberal politikaların etkisini artırması karşısında, bu politikaları dizginleyecek alternatif yaklaşımlar ortaya konulmaya çalışılmaktadır. Gerek endüstriyel ilişkilerde yaşanan değişimin gerekse küresel sosyal sorunların ulaştığı boyut karşısında sendikalar kendilerini yeniden konumlandırmakta, yeni stratejiler geliştirmektedir. Bu süreçte, Sosyal Forumlar, neo-liberal politikaların eleştirildiği temel adres haline gelmekte, sendikal hareket, Sosyal Forum sürecine katılarak, Sosyal Forumlara katkı yapmakta ve yeni ittifaklar oluşturarak ve sosyal konulara dikkat çekerek hem Forumlardan etkilendiği hem de Forumlardan yararlandığı bir süreç yaşamaktadır.
Özet (Çeviri)
The theme of this thesis is about the searches of new global policies being developed as called Social Forums against the neo-liberal policies with the trade union movemenf.Covering four main chapters, this study examines the concept, dimensions and actors of globalization, neo-liberal policies arising in this process, alternative globalization policies, changes appering in industrial relations, global social problems, the strategies being developed by the unions and the effects of the trade union movement in the process of Social Forums as well as movement to be effected from this process. The study has been done through domestic and international literature survey.The main conclusions of this study is as follows: alternative approaches are being developed to offset the neo-lşberal policies which have being increasingly exerting their influence. The trade union movement has been developing new position and new strategies against both the changes in industrial relations and immense hugeness of global social problems. İn this critisisisms of neo-liberal policies, trade union movement are taking part in the Social Forums has a process both effecting the Social Forums and being effected from these forums attending to develope alliances and draw atttention to social problems.