Türkiye'de idari reform ve Merkezi Hükümet Teşkilatı Araştırma Projesi ile Kamu Yönetimi Araştırma Projesi'nin karşılaştırılması
Administrative reforms in Turkey and the central government organization, Public Management Research Projects Research Project a comparison with
- Tez No: 280243
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN YAYMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
?Yeniden yapılanma? kavramı son dönemlerde Türkçe literatürde kullanılan bir kavramdır. Türkçe literatürde, ?rasyonalizasyon?, ?reorganizasyon?, ?reform? gibi yabancı kökenli terimler yanında ?idareyi geliştirme?, ?yeniden düzenleme? ?idari reform? gibi kavramlar da kullanılmaktadır. Ancak bunlardan kamu yönetiminde yapılan köklü değişimi ifade etmek üzere ?idari reform? kavramı ön plana çıkmış ve daha sıklıkla kullanılır olmuştur. Kamu yönetiminde yeniden yapılanma çalışmalarının son yıllarda hızlanmasına rağmen, Türkiye'de kamu yönetiminde yeniden yapılanma çabaları uzun bir geçmişe sahiptir. Bu çalışma Türk Kamu Yönetimi reformlarında önemli bir yere sahip olan MEHTAP ile KAYA Raporunun karşılaştırılmasını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
?Restructring? is a term latterly used in Turkish literature. . Some other terms as ?development of administration?, ?rearrangement? and ?administrative reform? are being used in Turkish literature besides the terms ?rationalisation?, ?reorganisation? and reform. However, ?Administrative Reform? term has come to the fore and been using more often in order to indicate the radical changes in public administration.Despite the restructring efforts in public administration accelerated during recent years, in fact the efforts to restructure the Public Administration in Turkey has got an old background.This work suggests a comparison between MEHTAP and KAYA reports, which carry an important place during the reform processes of Turkish Public Administration.