Medya ekonomisi ve Türkiye'de basın piyasasının ekonomik analizi
Media economy and economic analysis of press market in Turkey
- Tez No: 280281
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SENİHA ALEV SÖYLEMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bilginin üretiminde ve toplum geneline yayılmasında büyük öneme sahip olan medya, yaşanan hızlı teknolojik gelişmelerin etkisiyle etkinliğini arttırmış, toplumu etkileme özelliğin yanı sıra ekonomideki önemli yeri neticesinde söz konusu çalışmaya konu olmuştur.1980'lerde uygulanmaya başlayan neo-liberal politikalardan gerek ülkemizdeki gerekse Dünya `da ki medya piyasaları etkilenmiş, mülkiyet yapısında ve yatırım yapan sermayenin niteliğinde değişiklikler olmuş, bunun sonucunda da medyada yoğunlaşma eğilimleri ortaya çıkmıştır.Bu çalışmada medya ekonomisinin yapısı incelenmiş, Basın Ekonomisi başlığı altında basın gelir ve gider yapısına değinilerek, basında yoğunlaşma analiz edilmiş ve birçok faaliyetlerinden biri medya olan Türkiye'deki büyük grupların yapısı incelenerek basın piyasadaki azımsanamayacak payları ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Media, which has a great importance in production of information and dissemination of it to the society, which increased its effectiveness with the effect of the rapid technological developments, with its impact on society as well as its important place in economy, has been the subject on this paper.From the Neoliberal policies which had started to apply in 1980?s, media markets in our country as well as the media markets in the world had been affected , changes took place in media ownership structure and in the nature of investment capital, as a result of this media concentration trends have emerged.In this study, media sector?s economic structure has been examined, by examining the press revenue and expenditure structure under the media economics, concentration in press has been analyzed and by examing the structure of Turkey?s major groups whose activitity is media from many activities,their underestimated shares in the media market were put forward.