Türk basınında Afgan mülteci ve göçmenlerin temsili
Representation of Afghan refugees and migrants in the Turkish press
- Tez No: 703808
- Danışmanlar: PROF. DR. İNCİLAY CANGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Afganistan, uzun zamandır savaş, ekonomik sorunlar, güvenlik ve mezhep çatışmaları nedeniyle göç veren bir ülkedir. Afganlar, Sovyet işgali dönemi ve ardından Taliban'ın baskıları nedeniyle öncelikle komşu ülkeler olarak İran ve Pakistan'a daha sonra da Türkiye'ye ve Türkiye'den de Avrupa ülkelerine gitme amaçlı göç etmektedir. Afganların Türkiye'ye son göç dalgası 2015 yılının ortalarında Avrupa ülkelerin sınırlarını göçmenlere açma kararı ile birlikte başlamıştır. Göç İdaresi Genel Müdürlüğü'nün verilerine göre, Türkiye'de Suriyelilerden sonra en çok nüfusa sahip olan Afgan göçmenlerdir. Bu çalışmada Türk basınında Afgan göçmen ve mültecilerin temsili analiz edilmiştir. Araştırmada 2015'ten 2021'e kadar olmak üzere 6 yıllık dönemde Türkiye'de ulusal ölçekte yayın yapan 4 gazeteden (Cumhuriyet, Hürriyet, Sabah ve Yeni Şafak) konusu Afgan göçmen/mülteci olan toplamda 926 adet haber içerik analizi araştırma tekniği aracılığıyla analiz edilmiştir. Araştırmada Afgan mültecilerin önemli bir simgesel yok edilme veya ötekileştirilmeye maruz bırakıldıkları bulgulanmıştır. Göç yolunda yakalanma veya tekne batması gibi olumsuz olaylar, suç işleme veya şiddete maruz kalma gibi adli olaylar, iş gücü piyasasında hayli ucuz emek olarak ev sahibi ülkede işçilerin ücretini düşürme gibi konularda haber yapıldığı görülmüştür. Haber medyasında Afganların“mağdur”ya da“tehdit edenler”şeklinde ikili bir temsil aracılığıyla sunulduğu görülürken siyasi konularda“siyasi silah”veya ekonomik kriz için de“günah keçisi”olabildikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Due to climate changes, drought, crises, and conflicts, there is an increase in migration from the southern hemisphere of the world to the northern hemisphere. Although migration is not a new phenomenon or a new social problem, climate changes, drought, crises/conflicts, and global-scale economic crises force people living in the southern hemisphere of the world to migrate to more developed Western countries. On the one hand, the cultural adaptation problems of immigrants to the host country, on the other hand, the unwillingness of the citizens of the host country to accept immigrants and share social welfare with them, stand out more as separate social issues. Afghanistan has long been a country of emigration due to war, economic problems, security, and sectarian conflicts. Afghans immigrated primarily to neighboring countries such as Iran, Pakistan, and later to Turkey and from Turkey to European countries, first due to the Soviet occupation and later due to the pressures of the Taliban. The last migration wave of Afghans to Turkey started in mid-2015 with the decision of European countries to open their borders to immigrants. According to the data of the General Directorate of Migration Management, Afghan immigrants have the highest population in Turkey after Syrians. The subject of this thesis is the representation of Afghan immigrants/refugees in the news media. In the literature of news sociology, attention is drawn to the importance of how the media presents events, people, and immigrants; because people's perceptions and thinking structures about the world they live in rely heavily on the news and information they obtain through the media. Therefore, how immigrants or refugees are portrayed in the news media of the host country is an important issue. In this study, the representation of Afghan immigrants and refugees in the Turkish press was analyzed. This research analyzes a total of 926 news on Afghan immigrants/refugees at 4 outstanding Turkish national dailies (Cumhuriyet, Hürriyet, Sabah and Yeni Şafak) for a period of 6 years (from 2015 to 2021), employing content analysis research technique. The study revealed that Afghan refugees are exposed to significant symbolic destruction and/or marginalization. It has been seen that news has been made mostly about negative events such as being caught on the migration route or the sinking of a boat, forensic events such as committing crimes or being exposed to violence and reducing the wages of workers in the host country as very cheap labor in the labor market. While it is seen that Afghans are presented through a dual representation as“victims”or“treaters”in the news media, it has been seen that they can be“political weapons”in political matters or“scapegoats”for economic crises.