Koral Çalgan'ın hayatı ve Türkiye'nin evrensel müzik yaşamına katkıları
The life of Koral Çalgan and the contribution of Turkey to the universal music life
- Tez No: 280285
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET SERKAN ECE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Müzik, Biography, Music
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Bu çalışmanın amacı, Koral Çalgan'ın kendi ifadelerinden yola çıkarak ailesi, çocukluğu, yetiştiği sanat ortamı, eğitim süreci gibi konular hakkında bilgiler vermenin yanısıra eğitimci, solist, orkestra şefi, yazar ve yönetici olarak Türkiye'nin müzik yaşantısına sağladığı katkıları ortaya koymaktır.Bu araştırma, Koral Çalgan'ın Türkiye'nin evrensel müzik yaşantısına sağladığı katkıların ortaya konması sebebiyle bir örnek olay tarama modelidir. Araştırmada, veri toplama araçları olarak, nitel araştırma veri toplama tekniklerinden, ?görüşme? tekniğinin ?yarı yapılandırılmış görüşme? türü ve ?belgesel tarama? tekniği kullanılmıştır. Elde edilen veriler ise nitel veri analizi yöntemlerinden ?betimsel analiz? yoluyla çözümlenmiştir.Elde edilen verilerin analiz edilmesiyle, Çalgan'ın viyola solisti olarak Türk ve yabancı bestecilere ait bazı viyola eserlerinin, ülkemizde ve dünyada ilk kez seslendirilişlerini gerçekleştirdiği konserleri ve viyola resitalleri ile viyolanın solo bir çalgı olarak ülkemizdeki konser sahnelerinde yer almasına ve viyola solistliğinin ülkemizdeki ilk örneklerinin sergilenmesine, gerek yurtiçi gerekse yurtdışında gerçekleştirdiği konserler ile ülkemizi viyola solisti olarak temsil etmesiyle ülkemiz viyola sanatına ve solistliğine, bununla birlikte çeşitli oda ve senfoni orkestralarında viyola sanatçısı olarak yer almasıyla ülkemizde çoksesli müzik sanatının gelişmesine ve tanınmasına katkı sağladığı,Viyola eğitimcisi olarak, yetiştirmiş olduğu yüzlerce öğrenci ile ülkemizde bir viyola ekolünün oluşmasına ve ülkemizde 2 adet konservatuarın kuruculuğunu üstlenerek müzik eğitimine ve müzik sanatının gelişimine katkı sağladığı,Müzik yazarı olarak, yazmış olduğu 4 kitap, 76 müzik yazısı ve çeşitli dergilerde yayınlanmış 15 adet makale ile müzik yazarlığına ve kitaplığına katkı sağladığı,Kuruculuğunu üstlendiği konservatuarlarda gerek öğrencilerden gerekse öğretim üyelerinden oluşan orkestralar kurup yönetmesinin yanı sıra davet üzerine pek çok profesyonel orkestraları da yöneterek ülkemiz müzik sanatına şef olarak katkılar sağladığı,Kültür Bakanlığı bünyesinde yönetici olarak görev yaptığı dönemlerde, ülkemizde yeni sanat kurumları açılmasına yönelik çalışmalarıyla sanat eğitiminin yaygınlaşmasına, çeşitli sanat dallarında üretkenliği amaçlayan çalışmalarıyla ise farklı sanat alanlarında yeni ürünlerin ortaya konmasını sağladığı ve çalışmış olduğu konservatuarlarda yöneticilik görevleri ile ülkemiz müzik sanatının gelişimine yönetici olarak da katkılar sağladığı sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to manifest Koral Çalgan?s contribution toTurkey?s music life as an educator, a soloist, a conductor,a writer and a director besides giving information about his family, his childhood, the art ambiance he was grown up, his education progress based on his own statements.As it introduces Koral Çalgan?s contribution to Turkey?s universal music life, this study is a sample case scan model. In this study, qualitative research data collecting technique including ?interview?, ?semi structured interview? and ?documentary scanning? were used. The results were analysed by descriptive statistics, one of qualitative data collecting techniques.The results of this study:As viola soloist he presented some viola compositions of Turkish and foreign composers for the first time in in our country and all over the world.He provided viola to be a solo instrument in our country?s concert hall by his concerts and viola recitals, was the first sample of Turkish viola soloist to be performed. He took place in the various chamber orchestra and symphony orchestras by contributing to contemprary Turkish music and viola education in both national and international concert performances.As a viola educator, he continued post graduate studies with his hundreds of student who had been educated before and provided the development of music education and art of music by founding conservatory.As being a music composer he contributed to music composing and the viola repertoire by having written four books, 76 music compositions and 15 articles published in various kinds of magazines.Besides founding and conducting the orchestra of both students and academicians of the conservatory that he worked, he also contributed to music art as a conductor by conducting the professional symphonies that he had been invited.During the period he worked as a director in Ministry of Culture, he provided the art education to spread by his studies on opening of the new art schools ın our country.By his studies aiming the productivity of many kinds of art branches, he provided the new works on different types of art. He also contributed to the development of the music art in our country by being a director in the conservatories he worked.