Türk sosyal güvenlik sisteminde sosyal güvenlik kurumunun yeniden yapılandırılması ve bu sürecin analizi
  1. Tez No: 280286
  2. Yazar: SİNAN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FETHİ KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Türk sosyal güvenlik sisteminde,farklı kategorideki vatandaşların statülerini düzenleyen mevzuattaki dağınıklık ve bu statü farklarının getirdiği uygulama farklılıklarını giderme zarureti olduğu,ülkemizde yıllardır kabul edilen ve gerek akademik seviyede, gerekse bürokratik ve siyasal sistem içerisinde vurgulanagelen bir gerçektir.Hemen bütün kalkınma planlarında ve yıllık programlarda sosyal sigortalar alanında,daha geniş manada da sosyal güvenlik alanında yapılması gereken reformdan bahsedilmiş,sosyal sigorta sistemleri ve kurumları arasında norm ve standart birliğinin sağlanmasının bir ihtiyaç olduğuna hep dikkat çekilmiştir.Zira 08.06.1949 tarihli ve 5434 sayılı TC. Emekli Sandığı Kanunu, 17.07.1964 tarihli ve 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu, 02.09.1971 tarihli ve 1479 sayılı Esnaf Ve Sanatkarlar Ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu Kanunu , 17.10.1983 tarihli ve 2926 sayılı Tarımda Kendi Adına Ve Hesabına Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu Kanunu, 17.10.1983 tarihli ve 2925 sayılı Tarım İşçileri Sosyal Sigortalar Kanunu ve daha birçok kanun ve KHK sosyal güvenlik sistemimizi düzenlemekte idi.Bu kanunlarla kurulan üç ayrı sosyal güvenlik kurumu mevcuttu.Bunlar bilindiği gibi Emekli Sandığı,Sosyal Sigortalar Kurumu,Bağ-Kur idi.Bunlardan her bir kuruma tabi olan kesim için ayrı ayrı norm ve standartlar ve uygulamalar söz konusu idi.Bu çalışmanın 1.Bölümünde bu üç ayrı kurumun kurumsal yapısı ve görevleri,gelir ve giderleri incelenmiş, 2.Bölümde 5502 sayılı kanunla kurulan Sosyal Güvenlik Kurumunun Teşkilat yapısı incelenmiş,3.Bölümde ise 5502 sayılı Kanunun getirdiği sistem ile 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun getirdiği yeni uygulamaya,sigortalılar açısından bakılmış ve uyum süreci tekçatı mevzuatı yönünden,finansal açıdan,insan kaynakları ve teknolojik altyapı açısından irdelenmiş,nihayet sonuç bölümünde de başlangıçta 5502 ve 5510 sayılı Sosyal Güvenlik Reform Kanunları ile yapılmak istenen sistemdeki revizyonun ne kadar yapılabildiği,nelerin eksik kaldığı ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In social security system of Turkey, necessity of eliminating disorganization in legislations that regulate statue of citizans who are within different categories and eliminating differences brought by these statue discrepancies, is a reality which is accepted for many years and is emphasized both on academic level and within bureaucratic and politic system. Almost in all development plans and annual programs, it?s mentioned that in the field of social insurances, more widely reforms must be done and it?s always pointed out to requirement of norm- standart unity between systems and institutions of social insurances.In fact, 08.06.1949 dated Credit Union for Retirement Law 5434. of Republic of Turkey, 17.07.1971 dated Social Insurances Law 506., 02.09.1964 dated Trades& Crafts and Other Free Employees Social Insurances Institution Law 1479., 17.10.1983 dated Agricultural Employees Social Insurances Law 2925 and many other laws and decree laws were regulated our social security system. There were three social security institutions established by this law.These institutions, as known, were Credit Union for Retirement, Institution of Social Insurances and Occupational Pension Fund (Bağ- Kur). For each group associated with one of these institutions, were applied different norms and standarts.In the first part of this study, institutional structure, tasks, incomes and expenses of these three different institutions were examined; in the second part, Organizational structure of Social Security Institution established by Law 5502 was analyzed; in the third part, system brought by Law 5502 and new implementation brought by Social Insurances and General Health Insurance Law 5510. was looked into in terms of insured persons and was deeply considered in terms of adaptation process unitary legislation, financial and human resources and technological background, and in the final part, it was tried to explain how much the revision which was initially desired to make by Social Security Reform Laws 5502- 5510 could be made and to explain that what were remain uncompleted.