Arpada Noktalı Yaprak Lekesi Hastalığı ( Helminthosporium sativum pammel king et Bakke )'nın gelişiminde etkili bazı faktörler üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 28029
  2. Yazar: NALAN YAĞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN ONOĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
101 ÖZET Bu çalışmada çeşit davranışları ve mineral beslenme nin arpada noktalı yaprak lekesi hastalığı (Helminthosporium sativum P., K. et B. ) şiddetine etkisi araştırılmıştır. Bu araştırma Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü ve Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsünde- sera denemeleri şeklinde yürütülmüştür Araştırmadan elde edilen sonuçlar aşağıdaki gibi özetlenebilir. Türkiye'de yetiştirilen veya yetiştirilmesi öngörülen 26 arpa çeşit ve hattının hiçbirisi patojene karşı dayanıklı veya tolerant reaksiyon vermemiştir Parklı H-K daz ve kombinasyonlarında beslenen duyarlı (Kaya) ve daha az duyarlı (Haymana) iki arpa çeşidinde infeksiyon şiddeti, bitki besin maddesi kapsamı ve verim parametrelerindeki değişimler saptanmıştır. Genel olarak artan S ve K dozları bitki gelişimini olumlu yönde etkilemiştir. Hastalık şiddetine etkisi denenen 9 IT-K kombinasyonu arasında en düşük hastalık şiddeti %qK450 kombinasyonunda saptanmıştır. Hastalık etmeni inokule edilmiş bitkilerde sağlıklı bitkilere oranla kuru madde verimi daha az, % ET, protein, K, P, Mg ve Ga miktarları ise daha fazla bulunmuştur.102 İnfeksiyonun verim parametreleri üzerine azaltıcı etki yaptığı be liflenmiş tir. Arpa bitkilerinin dane verimleri ve 1000 dane ağırlıkları azalmıştır, Infeksiyondan daha çok etkilenen Kaya çeşidinde başak sayısında azalma saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARX In this study the effect of variety behaviours and mineral nutrition to the severity of spot bla>tch disease (Helm.inthosporium sativum P., &. and B. ) on barley had been researched. This research is made during the greenhouse experimental studies of Aegean University- Plant Protection department of Agriculture Faculty and Aegean Agricultural Research Institute. Results obtained by this study are as fallows: None of the twentysix variety/line of barley grew or will be grown in Turkey reacted resistant or tolerant to the pathogen* Infection severity, content of plant nutrient mate rial and varie tions of yield parameters of the two kinds of susceptible (Kaya) and less susceptible (Haymana) barley frew by different dose and combinations of H*-K had been determined» Generally increasing doses of ET-K have affected the plant development positively* Among the effects of nine 2T-K combinations to the severity of disease that are experimented, the lowest of the disease severity was ^cc^-acq combination.104- At the plants that pathogen is inoculated, yield of dry matter is lower in comparison to the healthy plants and the amounts of % U, protein, K, P, Mg and Ga are found more. It is found that the infection made an decreasing effect on yield parameters» Grain yields and kernel weight of barley plants decreased. It is found that the number of spikes has been decreased at the susceptible barley (Kaya) that is effected more severity by the infection»