Bazı fungusidlerin bitki gelişimine olan etkileri
- Tez No: 28028
- Danışmanlar: PROF. DR. NAFİZ DELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
- 50 - ÖZET Bazı Fungisidlerin Bitki Gelişimine Olan Etkileri Bu çalışmada, bazı fungisidlerin laboratuvar koşullarında hıyar tohumlarının çimlenmesine, saksı koşulların da bitki gelişimine, tarla koşullarında bitki gelişimi ile verime olan etkileri incelenmiştir. Çalışmamızda thiram 80, çaptan 50, mancozeb 80, propamocarb 722 gr/litre, metalaxyl 8+mancozeb 64, dichlo - fluanid 50, hexacanazole 50, propineb 56+oxadixyl 10, phosetyl-Al 80, bakıroksiklorür 50, ipradione 50 ve chlorothalonil 75, hastalıklara duyarlı olduğu için sık ilaçlanması gereken Levina Mix Fİ Rs hıyar çeşidine uygulanmıştır. Gerek laboratuvar ve saksı, gerekse tarla koşullarında yürütülen çalışmalar bazı fungisidlerin tohum çimlenlenmesi ve bitki gelişimine bir takım olumlu yada olumsuz etkileri olabileceğini ortaya koymuştur. Laboratuvar koşullarında yürütülen çalışmada thiram, çaptan, mancozeb, pro - pamocarb ve metalaxyl + mancozeb tohum çimlenmesini olumlu yönde etkilerken, hipokotil gelişimini olumsuz yönde etkiledikleri saptanmıştır. Saksı koşullarında yürütülen çalışmalarda ise, mancozeb, metalaxyl+mancozeb, propamocarb ve hexacanazole 'un hıyar bitkisinin gelişimine' olumsuz etki leri saptanmıştır.- 51 - Tarla koşullarında yürütülen çalışmanın son kısmında ise, yukarıda adı geçen fungisidler belli programlar dahilinde değişik dozlarda uygulanmış, laboratuvar ve saksı koşullarında karşılaşılan olumsuz etkiler görülmemiştir. Özellikle fungisidlerinin düşük dozlarının kullanıldığı programların uygulandığı parsellerdeki bitkilerin gelişimi ve veriminin olumlu yönde etkilendiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
- 52 - SUMMARY The Effects Of Some Fungicides To Growth Of Plant In this study, the effects of some fungicides on germination of cucumber seed in laboratuvary conditions, on plant growth in pot conditions and the effects on plant growth and yield in field conditions were investigated. In this study, thiram 80, çaptan 50, mancozeb 80, propamocarb 722 gr/lt, metalaxyl + mancozeb 64, dichlo - fluanid 50, hexacanazole 50, propineb 56+oxadixyl 10, phosetyl-AL 80, cooperoxyclorur 50, ipradione 50 and chlorothalonil 75 were applied to levina Mix Fl Rs cucumber variety which is sensible to desease so that it should be sprayed very frequently. All these laboratuvary, pot and field studies sho wed that some fungicides have both positive and negative effects on seed germination and plant growth. It has found that, in laboratuvary conditions thiram, çaptan, man cozeb, propamocarb and metalaxyl+mancozeb have positive ef fect on seed germination but have negative effects on hypo- cotil growth. Pot applications resulted that mancozeb, meta laxyl+mancozeb, propamocarb and hexacanazole have negative effects on cucumber growth.53 - In the last part of trials in field conditions, the fungicides mentioned above were applied in certain program mes with different doses and negative effects that had been seen in pot and laboratuvary conditions were not obser ved. Especialy at programmes, in which fungicides applied at lower doses, showed positive effects on plant growth and yield.