Manastır şehrindeki Osmanlı mimarisi
Ottoman architecture in city of Monastir
  1. Tez No: 280300
  2. Yazar: SEVİL BÜLBÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ZEKİ İBRAHİMGİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Tez çalışmamızın amacı, bu şehirde XIV. İle XIX. yüzyılları arasında inşa edilen ve günümüzde ayakta olan mimari eserlerini tespit etmek ve tanıtmaktır. Ayrıca,gayemiz yakın geçmişte değişik nedenlerle yıkılan,büyük ölçüde hasar gören ve terk edilip yok olmaya mahkum olan Türk eserlerimizi belirlemektir.Tez çalışmamız, günümüzde ayakta olan toplam 27 yapıyı kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
The object of our thesis work is to determine and introduce the architectural works built in this city between XIV. and XIX. centuries and which are still present today. Moreover, our goal is to specify our Turkish works demolished, damaged significantly, abandoned and let to be destroyed and diminished in the near past due to various reasons. Our thesis study is covering 27 structures in total which are still standing today.