KOSGEB yurt dışı fuar desteklerinin KOBİ'lerin uluslararasılaşma sürecine etkisinin irdelenmesi
A study on the effects of KOSGEB overseas fair supports on internationalization process of SMEs
- Tez No: 280307
- Danışmanlar: PROF. DR. M. MİTHAT ÜNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
1980'li yıllardan sonra çok hızlı bir şekilde ilerleyen küreselleşmenin sonucunda uluslararasılaşma süreci işletmeler için daha kolay hale gelmiştir. Esnek yapıları ile küreselleşmenin dinamiklerine uyum sağlamada öne çıkan KOBİ'lerin uluslararasılaşma sürecinde karşılaştıkları sorunların çözümüne yönelik olarak Türkiye'de çok sayıda kamu kurum ve kuruluşu tarafından destekler verilmektedir. Bu çalışmada, doğru uygulandığında KOBİ'lerin uluslararasılaşma sürecindeki en önemli araçları arasında yer alan yurt dışı fuar katılımına yönelik olarak KOSGEB tarafından verilen yurt dışı fuar desteğinin etkisi analiz edilmektedir. Araştırma kapsamında yapılan anket çalışması sonucunda, 2006 yılında KOSGEB yurt dışı fuar desteğinden faydalanan KOBİ'lerin üç yıllık dönemde yurt dışı fuarlara katılımlarına yönelik memnuniyet düzeylerinin yüksek olduğu ve bu işletmelerin tamamının fuara katılma amacının ihracata başlamak/ihracatı arttırmak olduğu tespit edilmiştir. KOSGEB yurt dışı fuar desteğinden faydalanan işletmelerin üç yıllık ihracat verileri, bu işletmelerle eşleştirme yapılan kontrol grubu işletmelerinin verileriyle farkların farkı yöntemi kullanılarak karşılaştırmalı olarak analiz edilmiş olup yurt dışı fuar desteklerinin ihracat rakamlarına etkisinin sadece fuara katılım sağlanan yıl içerisinde artışa sebep olduğu görülmektedir. KOBİ'lerin yurt dışındaki fuarlara katılımına yönelik desteklerin etkisi, bilgi eksikliklerinin giderilmesi ve desteklenmek üzere doğru KOBİ'lerin seçilmesiyle genişletilerek arttırılabilecektir.Anahtar Sözcükler1. KOBİ2. Uluslarasılaşma3. Devlet destekleri4. Fuarlar5. Etki analizi
Özet (Çeviri)
As a result of globalization, which has advanced in a fast manner since 1980s, the internationalization process has become easier for enterprises. Supports are provided by many public institutions and organizations in order to solve problems encountered during the internationalization process of SMEs, which are prominent in adaptation to the dynamics of globalization through their flexible structures. In this study, an analysis is performed on the impact of overseas fair support provided by KOSGEB (Small and Medium Enterprises Development Organization) for overseas fair participation, which proves to be one of the most important tools of SMEs in the internationalization process in the event that it is put into practice in an appropriate manner. As a result of the survey performed in line with the research activities, it was observed that SMEs, which were provided with KOSGEB?s overseas fair support in 2006, had high satisfaction levels in relation to participation in international fairs within a period of three years and that the aim of all these enterprises with regard to participation in overseas fairs was to start or increase their exports. A comparative analysis was carried out in relation to the export data (for a period of three years) of the enterprises, which made use of KOSGEB overseas fair support, by using the method of difference between the above-stated data and the data obtained from the enterprises within the control group and it was realized that the overseas fair support only increased the export figures within the year in which the enterprises participated in the fairs. Impact of the support for participation of SMEs in overseas fairs could be increased through provision of SMEs with the necessary information and selection of appropriate SMEs for support.Keywords1. SME2. Internationalization3. Government supports4. Fairs5. Impact analysis