1921 Anayasası'nın kuramsal temelleri ve dayandığı egemenlik anlayışı
Underlying theory and conception of sovereignty of the Constitution of 1921
- Tez No: 280311
- Danışmanlar: PROF. DR. İLYAS DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Egemenliğin halka ait olduğunu kabul eden 1921 Anayasası bir köşe taşıdır. Bu tez çalışması 1921 Anayasası'nın kuramsal temellerini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Bunu yapabilmek için Osmanlı Devleti'ndeki egemenlik anlayışı ve Avrupa'da halk egemenliğinin gelişmi incelenmiştir. Avrupa'da devlet ve egemenlik anlayışıyla ilgili gelişmelerden ve bu gelişmelerin Türk düşünce dünyasına yansımalarından bahsedilmiştir. Sonuç olarak egemenliğin halka ait olduğunun kabul edilmesiyle cumhuriyet yönetimine ve sekülerleşmeye geçişin adımının atılmış olduğundan bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Constitution of 1921 accepted that the sovereignty belongs to public is a corner stone. This thesis purposes to reveal theoretical fundamentals of the Constitution of 1921. To accomplish this aim, the concept of sovereignty in the Ottoman Empire and the development of popular sovereignty in Europe were examined. The developments in Europe which are related to the concept of sovereignty and state are mentioned as well as their reflections to the world of Turkish thought. As a result, the adoption of sovereignty to the public is mentioned which is the transition step of the Republican administration and the secularization.