Anonim ortaklıklarda sermaye payının iadesi yasağı
Prohibition on withdrawal of share of capital in incorporated companies
- Tez No: 280310
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZDAMAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Anonim ortaklıklar alacaklılarına karşı yalnızca malvarlığı ile sorumludur. Alacaklılar alacaklarını ortaklık malvarlığından alamadıkları takdirde pay sahiplerine başvuramazlar. Bu sebeple Kanunda malvarlığının eksiksiz şekilde ortaklığa koyulması ve ortaklık bünyesinde muhafazasını sağlamaya yönelik çeşitli hükümler yer almaktadır. Bu hükümlerle bazı malvarlığı değerleri üzerinde ortaklığın ve pay sahiplerinin tasarruf yetkisi sınırlandırılmıştır. Sermayenin iadesi yasağı da anonim ortaklıklarda esas sermayenin eksiksiz teşekkülü ve ortaklık bünyesinde muhafaza edilmesi amacıyla konulmuş düzenlemelerden biridir. Bu hükümle ortaklık esas sermayesinin pay sahiplerine iadesi önlenir.
Özet (Çeviri)
Joint-stock companies are merely liable with their assets to their creditors. If creditors are not able to collect their credits from company assets, they cannot refer to partners. Therefore there are various provisions in the Code aiming completely paying in assets to company and preservation of them within the company. Power of disposition on some asset values of the company and its partners is restricted by these provisions. Prohibition of return of capital is one of the settled regulations in joint-stock companies in order to form capital stock completely and to preserve it within the company. With this provision return of capital stock to partners is prevented.