Post-World War II American novel: The end of innocence
İkinci Dünya Savaşı sonrası Amerikan romanı: Masumiyetın sonu
  1. Tez No: 280333
  2. Yazar: OLENA BEREZHNA BOYLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA SİLKÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amerika'nın yozlaşmış ve çürümüş ?eski? dünyadan ayrılışı ve ardından bakir ve umut dolu topraklarda yeni başlangıç için ilerleyişi, Amerikan toplumunun ideolojik temelini oluşturmuştur. Bu yüzden, bu temelin yapı taşlarından biri de masumiyet miti olmuştur. Amerikan toplumu tüm baskılardan arınmış bir şekilde, el değmemiş topraklarda kendisine tertemiz bir sayfa açarken, yeniden doğuşun getirdiği masumiyet duygusunu tüm benliğiyle hissetmekteydi. Gelecekle ilgili bu beklentileri ütopik bir arzu gibi görünse de kendilerini Amerikalı olarak adlandıracak olan bu öncülerin ilk işi ebeveyn rolündeki Avrupa'ya karşı, isyankar ve asi bir çocuk gibi baş kaldırmak ve ardından Avrupa'nın dini ve politik baskılarından sıyrılmış, saf, özgür ve cesur yeni Ademin arayışına devam etmek olacaktır. İkinci Dünya Savaşı sonrasına gelindiğinde, yani soykırım, Hiroşima ve Nagazaki gibi insanlık tarihinde yer alan yıkıcı deneyimlerden sonra, ahlaki değerler ve etik duruşu değişmiş olan bu karakterin ön plana çıkışı, tüm dünyada dikkatleri çekmiştir. Özellikle Amerikada'ki savaş sonrası yaşanan ekonomik ve sosyal kalkınmanın altında yatan gerçekler nedeniyle toplumun ne kadar ?masum? olduğu sorgulanmıştır. Bunun en iyi örneklerinden olan Holden Caulfield (Jerome David Salinger Çavdar Tarlasında Çocuklar), Görünmeyen Adam (Ralph Ellison Görünmeyen Adam) ve Augie March (Saul Bellow Augie March'in Maceraları) kendi deneyimleri ve yaşam öyküleriyle savaş sonrası Amerika'yı ve gerçek yüzünü göstermeye çalışmıştır. Yukarıda adı geçen eserleri incelerken, İlkörneksel Yaklaşımın yanısıra özellikle Yeni Tarihselcilik eleştiri metotlarına başvurulmuştur. Böylece belirli dönemlerin sosyal, politik ya da kültürel gündemleri ele alınarak romanların tarihi bağlamları içinde anlaşılmasına yol açılmıştır. Ayrıca İlkörneksel Yaklasim, ele alınan eserlerin gelenek içindeki yerlerinin de tespit edilmesini sağlamıştır. Bu calışmanın sonucu olarak, incelenen romanların Amerikan edebiyatındaki yeri, önemi ve kahramanların içsel ve dışsal yolculukları bağlamında, bu eserlerin Amerikan ruhunu, sosyal ve kültürel değişimleri nasıl yansıttığı ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Leaving behind the corrupt and rotten ?old? world and moving to the virgin and hopeful new lands for a new beginning have established the ideological ground of the future American society. Thus one of the milestones of this basis became the myth of innocence. While the American society was turning a pure new page on the untouched lands, free from all pressures, it was feeling the sense of innocence that was brought by the rebirth in its body and soul. Although their expectations of the future may seem as utopic wishes, the first thing to do for these pioneers, who were to call themselves Americans, was to rebel against Europe which was in the role of a parent, like a rebellious and disobedient child and then to pursue the quest for the new Adam, innocent, free and brave, free from all the political and religious suppressions of Europe. In the post-World War II period, that is after certain destructive experiences in the history of humanity such as the genocide, Hiroshima, Nagasaki, the fact that a new character which completely changed in terms of moral values and ethical stand has come into prominence, drew a worldwide attention. Particularly because of the facts that laid beneath the economic and social development that was experienced especially after the war in America, it has been questioned how ?innocent? the society was. One of the best examples of these, Holden Caulfield (Jerome David Salinger The Catcher in the Rye), The Invisible Man (Ralph Ellison The Invisible Man) and Augie March (Saul Bellow The Adventures of Augie March) have tried to depict the post-war America and its real face through their own experiences and life stories. While studying the works mentioned above, besides Archetypal approach, especially New Historicism criticism method has been adopted. This enabled the understanding of the novels in their historical context, dealing with the social, political or cultural agendas of certain period. Also the Archetypal criticism helped us to determine the place of the novels within the American literary tradition. Finally, the place and the importance of these novels in American literature and their reflection of the American spirit, social and cultural changes have been presented by means of the inner and outer journeys of the characters.