Islamophobia as a result of the U.S. policy in the Middle East and its representation in Amy Waldman's post-9/11 novel The Submission
A.B.D.'nin Ortadoğu politikasının sonucu olarak İslamofobi ve bunun Amy Waldman'ın 11 eylül sonrası romanı The Submission'daki temsili
- Tez No: 561120
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL YAVUZ BÜLENT UĞRASIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Tarih, Uluslararası İlişkiler, American Culture and Literature, History, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
İnsanlık tarihinin en eski yerleşim yerlerinden olan Ortadoğu; konumu, tarihi, zengin kültürü, semavi dinlerin doğduğu topraklar olması ve ekonomik zenginlikleri gibi pek çok özelliği nedeniyle yüzyıllardan beri tarihin odak noktası olmuştur. İkinci Dünya Savaşı'nın ardından iki kutuplu dünya düzeninin oluşması ile Ortadoğu güç mücadelelerine sahne olmuş ve özellikle zengin enerji kaynaklarına sahip olduğunun anlaşılması, Ortadoğu'ya olan ilgiyi artırmıştır. Soğuk Savaş'ın bitimi ile egemen güç olarak ortaya çıkan Amerika Birleşik Devletleri de Ortadoğu politikasını bu yönde geliştirmiştir. Her zaman çıkarlarını korumayı hedeflemesinin yanı sıra, 1948'de İsrail devletinin kurulması ile kendine İsrail'i daimi müttefik olarak seçmiş ve İsrail'in bölgedeki güvenliğini öncelikleri arasına almıştır. İsrail'in kuruluşu ve kuruluşundan bile önce başlayan çatışmalar bugün hala devam etmekte olan Ortadoğu'daki sorunların kaynağını oluşturmaktadır. ABD'nin İsrail yanlısı tutumu da sorunların çözümüne engel olmakla birlikte Amerikan karşıtlığını da artırmaktadır. ABD'nin izlediği politikanın sonucu olarak kendi kaynakları ile yarattığı teröristlerin, 11 Eylül 2001 tarihinde ABD'ye saldırması ile tüm dünyayı sarsacak gelişmelerin önü açılmıştır. Soğuk Savaş döneminde 'öteki' algısı ile politika izleyen ABD, Sovyetler Birliği'nin dağılması ile oluşan bu 'öteki' boşluğunu, 11 Eylül saldırılarının ardından terörizm ile mücadele ve İslam ile doldurmuştur. Ortaya çıkan bir diğer sorun ise ciddi boyutta artan İslamofobi olmuştur. Amerika'nın Ortadoğu politikasının tarihsel gelişimi, sonuçları, 11 Eylül saldırıları, İslamofobi'nin kökenleri ve günümüzdeki halinin yanı sıra, günlük hayatta olduğu gibi edebiyatta da yerini bulan bu olgunun çarpıcı örneklerden biri olan Amy Waldman'ın The Submission adlı romanı da bu çalışmada incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Middle East is one of the oldest settlements in the history of humanity. It has been the focal point of history for centuries due to its location, history, resources, rich culture, and status of being the land where religions were born. With the formation of a bipolar world order after the Second World War, the Middle East has been the scene of power struggles and the fact that it has rich energy resources has increased interest in the Middle East. The United States of America, which emerged as the hegemon power after the end of the Cold War, developed its Middle East policy in this direction. Apart from aiming to protect its interests, it has chosen Israel as its permanent ally and prioritized its security in the region with its establishment in 1948. Israel's establishment and the conflicts that had started even before it was founded are the sources of the problems that still exist in the Middle East. America's pro-Israel attitude not only hinders the solution of the problems, but also increases anti-Americanism. As a result of the policy that the US pursued, the terrorists who were created with their own resources attacked the USA on September 11, 2001 and paved the way for developments that would strike the whole world. Following the policy with the perception of the evil 'other' during the Cold War, the US filled this 'other' gap created by the disintegration of the Soviet Union with the fight against terrorism and Islam after the September 11 attacks. Another problem that arose was Islamophobia, which increased considerably. In addition to the historical background of the US Middle East policy, its results, 9/11 attacks, the origins of Islamophobia and its current status, Amy Waldman's novel The Submission, which is one of the striking post-9/11 novels that depict Islamophobia, was also examined in this study.