Hemedan bölgesi Bahar ağzı
The Bahar dialect in the province of Hemedan
  1. Tez No: 280340
  2. Yazar: GÜLCİHAN PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRER GÜLSEVİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Lehçeleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 396
Özet
?Hemedan Bölgesi Bahar Ağzı? adlı, çalışma Hemedan ostanına bağlı Bahar şehrinden derlenen malzemenin, Giriş, İnceleme, Metinler ve Sözlük başlıkları altında bir araya getirilmesiyle oluşmuştur. Giriş bölümünde, araştırmanın, konusu, alanı ve yöntemine ilişkin bilgi verilmiş, Bahar şehrinin tarihi ve coğrafyası eldeki kaynaklara dayanılarak belirtilmiştir.İnceleme bölümü, ses bilgisi ve şekil bilgisi olarak ikiye ayrılmış, ses bilgisi bölümünde Bahar ağzında tespit edilen ses hadiseleri, karakteristik olanlar ve karakteristik olmayanlar olmak üzere sınıflandırılmış, şekil bilgisinde ise çekim eklerinin fonksiyonları göz önünde tutularak inceleme yoluna gidilmiştir.Metinler bölümünde, seslerin özellikleri transkripsiyon işaretleriyle belirtilmiş, kaynak kişiler ile ilgili bilgiler her metnin başında verilmiştir.Son olarak sözlük bölümüne yer verilmiş, bu bölüme alınan kelimelerin Türkiye Türkçesindeki karşılıkları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study, The Bahar Dialect in the Province of Hemedan, is composed of the materials collected from the city of Bahar located in the province of Hemedan, exploring them under the titles of Introduction, Analysis, Texts and Dictionary. In the Introduction part, information about the subject, the scope and the method of the research is given, also providing some background information on the history and geography of Bahar based on the available sources.The Analysis part is divided into two sections as phonology and morphology. In the phonology section, the phones and phonemes which were identified in the dialect of Bahar are classified as characterictic and non-characteristic. In the morphology section, the analysis focuses on the functions of case inflection.In the Texts part, the phonetic features are indicated with transcription signs. Information about the resource persons is also found at the beginning of each text.In the final part, a dictionary of selected words is presented and their equivalents in the Turkish of Turkey are provided.