Altay Türklerinin efsaneleri (inceleme-metin)
The legends of Altai Turks (analysis-text)
  1. Tez No: 280370
  2. Yazar: FERAH TÜRKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 577
Özet
Bugün, Rusya Federasyonu içerisinde yaşayan Altay Türkleri, tarih boyunca pek çok halkla bir arada bulunmuşlar ve pek çok inanç sisteminin etkisi altında kalmışlardır. Altay Türkleri, bir taraftan geleneksel inanç sistemlerini muhafaza ederlerken diğer taraftan karşılaştıkları yeni kültürlerden aldıkları unsurları da benimsemişler ve tüm bunların neticesinde çok zengin bir sözlü geleneğe sahip olmuşlardır.Biz de çalışmamızda, bu zengin sözlü gelenek içinde önemli bir yeri olan efsaneleri değerlendirmeye çalıştık. ?Altay Türklerinin Efsaneleri? başlıklı tezimiz, ?Giriş? dışında dört bölümden oluşmaktadır.?Giriş? bölümünde, Altay Cumhuriyeti ve Altay Türkleri hakkında genel bilgi verilmiş ve Türkiye'de Altay folkloru üzerine yapılan çalışmalar tanıtılmıştır.?Efsane Kavramı ve Altay Efsaneleri? adlı birinci bölümde Altay Cumhuriyeti'nde efsane türü üzerine yapılan çalışmalar değerlendirilmiş, ayrıca efsane tanımları ve tasnifleri üzerinde durulmuştur.?Altay Efsanelerinin Motif Yapısı? adlı ikinci bölümünde ?motif? kavramı ele alınmış, S. Thompson'ın ?Motif-Index of Folk Literature? adlı eseri tanıtılmış ve Altay efsanelerinin motif yapısı, bu kataloğa göre tasnif edilmiştir.?Altay Efsanelerinin Kültürel Boyutu? adlı üçüncü bölümde efsaneler olay örgüsü ve kültürel boyutu bakımdan incelenmiştir.?Metinler? adlı dördüncü bölümde Altay efsane metinleri, önce Altay Türkçesi ile ardından da Türkiye Türkçesinde aktarılmış şekilleriyle verilmiştir.?Sonuç? bölümünde çalışmamızın genel bir değerlendirmesi yapıldıktan sonra, tezimiz ?Dizin? ve ?Kaynaklar? ile son bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Altai Turks, who has located within the Russian Federation so far, have lived with many differnt communities throughout the history and have remained under the influence of many other belief systems. Having kept their traditional belief systems alive, Altai Turks on the other side have also adopted the nuances, which were taken from the new cultures they have already met. As a result they have got a quite affluent oral tradition.Thus we have tried to evaluate the legends of which has an important place in this prosperous oral tradition. Our thesis, which is titled as ?The Legends of Altai Turks? (Analysis-Text) consists of four parts in addition to the ?İntroduction? part.A general information about Altay Republic and Altai Turks has been given and the studies on Altai folklore in Turkey has been introduced in the ?Introduction? part.The studies about the types of legends in Altai Republic has been evaluated and the descriptions of legend and their classification has been emphasized in the First Chapter, which is titled as ?Concept of Legend and the Altai Legends?.The concept of motif has been analysed S. Thompson?s work of ?Motif-Index of Folk Literature? has been introduced and the motif structure of Altai Legends has been classified considering to this catalogue in the Chapter Two, which is titled as ?Motif Structure of Altai Legends?.Legends have been analysed according to its plots and the culturel aspect in Chapter Three which is titled as ?Cultural Dimension of Altai Legends?.The texts of Altai legends have been taken part first in Altai Turkish, then in Turkey Turkish translation in Chapter Four, which is titled as ?Texts?.Our thesis has ended up by ?Index? and ?Bibliography? after a general overview of our study has been done in ?Conclusion? part.