İnsan kaynakları yönetimine iş süreçleri yaklaşımı ve bir uygulama örneği
A business process approach to human resource management and an example application
  1. Tez No: 280371
  2. Yazar: SEVİNÇ ATAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAMER KEÇECİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
1980'ler otomasyon dönemiydi. 1990'larda ise kalite yönetimi kavramlarının kullanılmaya başlanmasıyla insan unsuru ön plana çıktı. Yetki devri, sahiplenme, bölümler arası grup çalışmaları, kendini yöneten ve çalışanlarca oluşturulan iş grupları gündemde olan kavramlardı. 1990'lar aynı zamanda iş süreçleri yaklaşımı dönemi oldu. İş süreçleri temel süreçler, destek süreçleri ve yönetim süreçleri olarak üçe ayrılmıştı. İnsan kaynakları yönetimi bu mimaride; finans ve bilgi teknolojileri ile birlikte destek süreçler arasında sayılmaktaydı.İş süreçleri yaklaşımı müşteri-tedarikçi görüş açısından bakarak operasyonel çalışmalar ile insan kaynakları arasında bağ kurdu ve daha iyi iş sonuçlarının alınabilmesi için insan kaynakları süreçlerinin tanımlanmasını şart koştu. Çünkü insan kaynakları süreçleri operasyonel süreçlere kritik destek vermekteydi.Bu çalışmanın başlıca amacı, insan kaynakları yönetimini iş süreçleri yaklaşımı ile incelemektir. İlk bölümde insan kaynakları yönetimi anlatılmıştır. İkinci bölümde süreç yönetimi ve bağlantılı konular ele alınmıştır. Son bölümde ise, uluslar arası bir şirkette yapılan uygulama çalışmasına yer verilmiştir. Uygulama çalışması bölümünde, her bir insan kaynakları alt sürecinin şirket içinde gözlemlenen mevcut durumu ve ardından şirkete önerilen iş akış şemaları öneri sebepleriyle birlikte paylaşılmıştır.ANAHTAR SÖZCÜKLER: İnsan Kaynakları Yönetimi, Süreç Yönetimi, İnsan Kaynakları Süreçleri, İş Süreçlerinin Yeniden Yapılandırılması
Özet (Çeviri)
The 1980s were all about automation. 1990s were about people, as is evident in the development of quality management concepts throughout the 1990s, focusing on delegation, involvement, ownership, cross-functional teamwork, self-managed work?s teams an so on. Furthermore, the 1990s were also about business processes. Business processes were classified as operational processes, support processes and management processes. Within this architecture Human Resource Management is classified as a support process together with Finance and Information Technology.Business process approach established the relationship between operational work and human resources from a customer-provider point of view and obliged the organizations to define human resources processes in order to get better business results. Because, it was human resources processes which was critically supporting the operational processes.The initial objective of the research presented in this paper is to investigate human resources management from a business process perspective. First chapter focuses on human resources management. Second chapter gives information about business process management and related topics. Finally, the thesis concludes with an example application carried out in an international company. In the example application part, the current state analysis of every human resources sub-process and then suggested work-flows are stated with their reasons.KEY WORDS: Human Resources Management, Business Process Management, Human Resources Processes, Business Process Re-engineering.