Türkiye'de boşanma olgusu ve Gaziantep ili üzerine bir uygulama
The divorce concept in Turkey and an application on the province of Gaziantep
- Tez No: 280392
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Economics, Sociology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Türk hukukunda boşanma, kanunda sayılan belli nedenlerin varlığı halinde ve hâkim kararı ile mümkündür. Evlenme sonucunda eşlerin bölgesel, ekonomik, sosyal, kişisel ve hukuksal statülerinde önemli bazı değişiklikler ve yenilikler meydana geldiği gibi boşanma sonucunda da, aynı şekilde boşanan eşlerin bölgesel, sosyal, ekonomik, kişisel ve hukuksal statülerinde önemli bazı değişiklikler ve yenilikler meydana gelmektedir. Toplumsal ve bölgesel değişim sürecinde boşanma olgusu, boşanmaya neden olan sosyo-kültürel etmenler, Gaziantep ve Türkiye'de evlilik ve boşanma, boşanma ve kadın statüsü konuları araştırmanın kuramsal çerçevesini oluşturan başlıklardır.
Özet (Çeviri)
In The Turk law, Get divorceding is possible for the Judge Decision and evident reasons explained law clearly. Both as a result of marriage and as a result of divorce, some important variations and reforms in regional, economical, social, personal and legal status of people occur. Event of divorce in the process of social and regional changing, social and cultural factors which causes divorce and marriage, divorce and marriage in Gaziantep and Turkey, divorce and status of women are titles of this study.