5941 sayılı Çek Kanunu ve 6102 sayılı Ticaret Kanunu çerçevesinde çek hamillerinin korunması
Cheque Law numbered 5941 and 6102 no Trade Law for the protection of the working cheque holders
- Tez No: 280402
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAYRAM ÖZBEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Çalışmamızda 5941 sayılı Çek Kanunu değerlendirilmeye çalışılmış ve uygulamada çek hamillerinin yaşadığı sorunlara ve bu sorunların çözümü için yapılması gerekenlere değinilmiştir. 6102 sayılı Ticaret Kanunu'nun çeklerle ilgili olan 780?823 arasındaki maddeleri, Çek Kanunu'nda düzenlenmeyen konularda uygulanmaya devam edecektir.3167 ve 4814 sayılı Kanunlar ile hamil yeterince korunamamış ve karşılıksız çek keşidesinin önüne amaçlandığı şekilde geçilememiştir. Bu nedenle 5941 sayılı Çek Kanunu çıkarılmıştır. Bu kanun, baştan sona yeni bir kanundur ve çek hamilini korumaya yönelik, karşılıksız çek keşidesini önlemeye yönelik birçok madde içermektedir. Çalışmamızda 5941 sayılı Çek Kanunu ve 6102 sayılı Ticaret Kanunu ile karşılıksız çek keşidesi durumunda keşideciye uygulanacak cezai yaptırımlar, çek hamiline çekin karşılıksız çıkması durumunda başvurabileceği yollar, muhatap bankaya ve banka personeline getirilen hukuki sorumluluklar ayrıntılı bir şekilde incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Firstly, I need to specify that Law No 5941 is a new law from beginning to end. It is not a law which changes some section of the early Law No 3167. All the same; the determination (Det. ½) which is in the Law No 3167 ` General determinations are applied if there is a no determination in this law? is also protected in new law. Moreover; (Det. ½ ); in issues which aren?t ordered obviously in cheque law, the determinations related to cheques laws of Turkish Business Law will be kept applying. (Det. 780- 823).This study is for this purpose. The new law has been tried to evaluated the problems of cheque holders and obviously things to do were mentioned. Among the purposes of law, different from old law, it takes place ` To make a contribution for caution of registered economy in order to keep down `. New arregements to perform this purposes in Cheque Law No 5941 were done. These arregements not only give addition responsibilities to banks and employees of banks but laso predict penal sanction for note maker and cheque holders.