Türk hukukunda vadeli(ileri) tarihli çek ve bunun hukuki sonuçları
Post dated check in Turkish law and its legal consequences
- Tez No: 699327
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ HAYDAR YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmada amaç, ileri tarihli çek kavramını ve bu çekin Türk hukukunda doğurduğu sonuçları incelemektir. Çek, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'na göre görüldüğünde ödenecek bir kambiyo senedidir. Çek üzerine ödeme aracı olma niteliğini engelleyen herhangi bir kayıt yazıldığında, TTK gereği bu kayıtlar yazılmamış sayılır. Buna karşın uygulamada çek, ödeme aracı olarak kullanılmaktan ziyade kredi aracı olarak kullanılmaktadır. Çekler uygulamada genellikle ileri tarihli olarak düzenlendiği için buna kayıtsız kalamayan kanun koyucu 5941 sayılı Çek Kanunu ile 31.12.2021 tarihine kadar vadeli çeke olanak tanımıştır. Söz konusu Kanuna göre, çekin üzerindeki düzenleme tarihinden önce bu çeklerin bankaya ibrazı yasaklanmış böylece çeklerin tahsil edilebilmesinin önüne geçilmiştir. Bu çalışmada, 5941 sayılı Çek Kanunu çekte vadeyi kabul ettiği için vadeli çek uygulamasının hukukumuzda; kabul yasağı, rehin cirosu, vadeden önce ödeme yasağı, ihtiyati haciz gibi pek çok konu üzerinde etkisi değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmeler yapılırken özellikle 6102 sayılı Türk TTK ve 5941 sayılı ÇekK bakımından ileri tarihli çekin Türk hukukunda doğurduğu sonuçlar üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the concept of post dated check and its consequences in Turkish law. The check is a bill of exchange that payable at sight, according to the Turkish Commercial Code No: 6012. When any stipulation that prevents being a payment instrument is written on the check, these stipulation shall be disregarded as per the TCC. However, in practice, check is used as a credit instrument rather than being a payment instrument. As check is often issued as a post dated in practice, the legislator who could not remain indifferent to this, allowed post dated checks until 31.12.2021 with the Check Act (Act No: 5941). According to aforementioned law, presented of these checks to the bank is restrained before the date stated as the date of issue, as a result cashing of checks is prevented. In the present study, since Check Act: 5941 provides the post dated check a possibility, practice of post dated check in our law were examined its effects on many issues such as acceptance prohibition, endorsement of pawn, prohibition of disbursement before the date stated as the date of issue, provisional attachment. While these issues are examined, especially in terms of TCC: 6102 and Check Act: 5941 are examined the consequences of the post date check in Turkish law.