Domates (Lycopersicon esculentum L.) tohumlarındaki viral etmenlerin tanılanması ve inaktifleştirilmesi üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 28041
  2. Yazar: HÜLYA KOYUNCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİH ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Anabilira Dalı'nda yürütülmüş olan bu araştırmanın sonuç ları şöyle özetlenebilir: Domates tohumlarında bulunan virusları saptamak amacıyla üreticiden, tohum firmalarından ve salça fabri kalarından 50 adet domates tohum örneği toplanmıştır. Bu tohumlar ezildikten sonra 10 değişik test bitkisine ino- kule edilmiştir. Oludan belirtilere ve ayrıca İSlisa'da elde edilen sonuçlara göre tohum örneklerinde tek bir virüsün bulunduğu gözlenmiştir. Bu virüsün domates hasta lıkları içersinde en önemli yere sahip olan ToMV olduğu ve tohum örneklerinin (M6 oranında bu virus ile bulanık olduğu bulunmuştur. Ayrıca denemeden elde edilen bulgu lar; tohum örneklerinde düşük konsantrasyonda olan virus ları saptamada Elisa'nm en duyarlı ve kısa sürede sonuç veren bir yöntem olduğunu göstermiştir. Bu virus ile bulaşık olan, tohumlara ve testleme imkanı bulunmayan tohumlara ekimden önce önerilebilecek bazı tohum uygulamaları denenmiştir. Sonuçta, NaOGl(%0.4- 30'), Na^FOAfolO-1 saat), H01 (#2-30' bekle tme-30' çeşme suyu ile yıkama), NaOH(;'S0.5-l saat) ve Sıvı Deterjan (%10-1 saat) uygulamalarının ToMV nun tohumda inak t if - leştirilmesi açısından etkili olduğu saptanmıştır. Bunun yanış ıra { bu uygulamaların tohum çimlenmesine olumsuz bir etkisinin olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The present study was conducted in Department of Plant Protection, Agricultural Faculty, Ege University. The findings from the study were summarized as follows: For the purpose of detecting the viruses present in the tomato seeds» 50 seed samples were obtained from the growers, seed companies and processing factories. After grinding the seed samples in buffer individually, the mechanical inoculations were done to certain test plants. Considering the symptoms produced on test plants and the results of Blisa test i$. was concluded that a virus, tomato mosaic virus (ToMV), was present in the seed samples..It was observed that $646 of seed samples were infected with ToMV. Furthermore, according to the data from assays the ISlisa test was sensitive, rapid and suitable for the viruses in seeds though they were in low concentrations. In the further steps of the study certain seed treatments to be suggested before sowing of seeds which were infected with this virus or untested for the existence of ToMV were studied for the inactivation of ToMV. The results of the works demonstrated that KfaOCl (%0.4-30*), Ea-?0A%10-. İh), HOI (%2-30 min. storing, 30 min.75 washing with tap water), f\FaOH(^0.5-lh) and the detergent (%10-lh) affected the content of virus in the seeds and these treatments had not negative effects for the germina tion of seeds treated.