Tarla domatesinde tohum verim ve kalitesine hasat mevsiminin (1.2. ve 3. el hasat) etkisi
- Tez No: 7841
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
- 39 - ÖZET Bu çalışma 1987 ve 1988 yıllarında Ege Üniversitesi Zi raat Fakültesi, Bahçe Bitkileri Bölümü Sebze bahçesinde ve laboratuarında üesculentum Hill. ev. SC.2121 sofralık ve L. esculentum Mili. ev. H.2274- sanayi tipi domates çeşitle riyle farklı hasat zamanlarında alınan meyvelerden elde edi len tohumların çimlenme kabiliyetleri üzerinde yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre ; Denemeye alınan çeşitlerin ikisi de yüksek kalitede mey ve vermiştir. SO.2121 çeşidinin meyve ve tohum verimi H.227^ çeşidine göre daha iyidir. Her iki çeşitde de en yüksek verim 3 nolu hasat znmanında elde edilmiştir. H.2274- çeşidinin to humları SC.2121 çeşidinin tohumlarından daha dolgun ve ağır dır. Bin dane ağırlıkları H.2274- için ortalama 3.33 gr. SC. 2121 için 2.87 gr. bulunmuştur. Çimlenme yüzdeleri açısından çeşitler arasında fark bulun mamıştır. En yüksek çimlenraeyi SC.2121 çeşidinde % 97.1 ile 3. hasat zamanı verirken H.2274- çeşidinde % 98.3 ile 1. hasat zamanı vermiştir. Çimlenmeye hasat zamanlarının etkisinin. olduğu görülmüştür. 1. 2. ve 3. hasat zamanlarında elde edilen tohumların çimlenmeleri birinci grubu oluştururken 4. hasat zamanının tohumları ikinci grub olmuştur. Dört hasat zamanın da elde edilen çimlenme yüzdeleri sırasıyla % 97.1, % 96.1, ¥> 96.4- ve % 92.5 bulunmuştur. Her iki çeşitte de tohum alınıraında Bornova koşullarında Ağustos ayı ilk yarısındaki hasatların esas alınmasında tohum verimi ve tohum kalitesi yönünden yarar olduğu sonucuna varıl mıştır.
Özet (Çeviri)
- 40 - SUMMARY This research in which the effects of the various har vest dates to the seed quantity and quality of SO 2121 and H.2274 tomotoe cultivars (Lycopersicon esculentum Mill. cv.“SO-2121 and H.2274- ”) -were investigated was conducted at the Horticultural department, Faculty of Agriculture, Ege University, between the years 1987-1988. The results obtained from the experiments are as follows ; a) Seed yield value of SO. 2121 toraatoe cultivar was Sig nificantly higher than that of H.227^ cultivar. b) Seed yield values showed significant variation through the season and dropped significantly at the fourth harvest dates, in both cultivars. c) Weights of 1000 seed values were 2,87 g and 3.33 g. for SC.2121 and H.2274- cultivars respectively. d) Thousand seed weight values also decreased significantly at the last harvest, in both cultivars. e) There was no significant differences between the germination rates of the cultivars. But it was determined that the dates of harvest were effective to the germination rates of cultivars and the lowest germination value were obtained from the last harvest, in both cultivars. According to the results given above it can be accepted that toraatoe seed Harvest must be completed during the first half of august with 2 and 3 harvests and must not exceed as a 4 n harvest in the Bornova conditions.