Enflasyon teorileri
Theories of inflation
- Tez No: 280422
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CUMA BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Enflasyon, ülkelerin ve ekonomilerin önemli istikrar göstergelerinden biridir. Bu yüzden iktisat tarihinin her döneminde ekonomiler para ve enflasyon ile yakından ilgilenmişlerdir. Fiyatlar genel seviyesindeki sürekli ve hissedilebilir artış olarak tanımlanan enflasyon, ekonominin yapısına ve içinde bulunduğu koşullara göre çok çeşitli kaynaklardan meydana gelmektedir. Günümüze kadar çeşitli ekoller tarafından analiz edilen enflasyon, ilk olarak Klasik ekol ile açıklanmıştır. Daha sonra Keynes, Monetarist ve Yapısalcı ekoller tarafından farklı açıdan ele alınmıştır. Her ekolün savunduğu hipotez birbirinden farklı olmasına rağmen birleştikleri ortak nokta ekonomik istikrarın sağlanmasında atılacak ilk adım fiyat istikrarının sağlanması olmuştur.
Özet (Çeviri)
Inflation, is one of the important indicators of stability of the countries and economies. Therefore, in every period of economic history, economies were closely interested with currencies and inflation. Defined as the continuous increase in the general level of prices and inflation can be felt, according to the conditions found in our economy and the structure consists of a wide variety of sources. Until recently analyzed by the various echols of inflation, was first described by the classical echol. Then Keynes, Monetarist and Structuralist echols discussed it in different ways. Every school should be different from each other despite the hypothesis advocated united in common first step in ensuring economic stability has been to ensure price stability.