Süleymaniye Kütüphanesi Ali Nihat Tarlan Bölümü 59 numarada kayıtlı Mecmû'a-i Eş'âr isimli şiir mecmuası (1a-70b)
Poetry macmua called Mecm?'a-i Eş'?r that is numbered 59 at Ali Nihat Tarlan part in Süleymaniye Library (1a-70b)
  1. Tez No: 280433
  2. Yazar: SUAT DONUK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. İBRAHİM YAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 296
Özet
Arap alfabesiyle yazılmış yazma eserler, bünyelerinde edebiyata ve edebiyat tarihine yönelik önemli bilgiler taşırlar. Bu tarz yazma eser çeşitlerinden biri de mecmualardır. Mecmualar henüz divanlara yansımamış şiir ya da üzerinde çalışılmamış eser barındırabilmeleri ve yazıldıkları dönemin edebi zevkini yansıtmaları açısından önemlidirler. Bu tezde Süleymaniye Yazma EserlerKütüphanesi Ali Nihat Tarlan Bölümü 59 Numarada bulunan Mecmû`a-i Eş`âr isimli, XVI. yüzyıla ait şiir mecmuasının 1a-70b arası varakları çeviriyazıyla verilmiş, şiirlerin sağlamasının ortaya konması için divanlarda geçen şiirlerle karşılaştırılıp metin tenkiti yapılmıştır. Mecmua, sahip olduğu özellikler ve bünyesindeki bilgilerle tanıtılmıştır. Ayrıca eserin bütünlüklü olarak anlaşılması için ?mecmua? kavramı hakkında bilgi verilmiş, mecmuada şiiri olan sanatçıların hayat bilgileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The manuscripts works which was written in arabic alfahabet, carries important information about literature and history of literature. One of the varieties of this style of manuscripts are the poetry collections (?macmua?s). Macmuas are important in terms of reflecting literary pleasure of the works period and including poems that hasn?t been reflected to divan yet and the works that wasn?t worked on. In this thesis, the sheet between 1a-70b of the poem macmuas called Mecmû?a-i Eş?âr and belong to XVI century in Süleymaniye written works library, Ali Nihat Tarlan part, numbered 59; was interpreted in written and to put forward of providing poems criticism of the text was made by comparing the poems which take place in divan. Macmuas was introduced by its own features and within the information. Also, to understand the work as complete, some informations was given about the concept of macmua, lives of poets whose works took place in macmua was presented.