Süleymaniye Kütüphanesi Ali Nihat Tarlan Bölümü 59 numarada kayıtlı Mecmu'a-i Eş'ar isimli şiir mecmuası (71a-140b) (çeviriyazılı, tenkitli metin)
  1. Tez No: 362169
  2. Yazar: MUSA TILFARLIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM YAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 276
Özet
Şiir mecmuaları, Eski Türk Edebiyatında önemli bir yere sahiptir. Bu mecmualar içerisinde Eski Türk edebiyatına ait manzumeler bulunmaktadır. Mecmualarda yer alan şiirlerin bir kısmı başka şairlerin şiirlerine nazire olarak yazılmış şiirlerdir. Bu mecmualarda asırlar boyunca İsl?m medeniyetinin etkisi altında gelişmiş, zamanla harikulade örnekler veren ve Türk milletinin edebî zevkini yansıtan Eski Türk edebiyatına ait şiirler bir araya getirilmiştir. Bu tezde Süleymaniye Yazma Eserler Kütüphanesi Ali Nihat Tarlan Bölümü 59 Numarada kayıtlı Mecmû`a-i Eş`?r isimli, XVI. yüzyıla ait şiir mecmuasının 71a-140b arası varakları çeviri yazıyla verilmiştir. Mecmua'da bulunan şiirler divanlarda bulunan şiirlerle karşılaştırılıp metin tenkiti yapılmıştır. Mecmua, sahip olduğu özellikler ve bünyesindeki bilgilerle tanıtılmıştır. Ayrıca eserin bütün olarak anlaşılması için mecmua kavramı hakkında bilgi verilmiş ve mecmuada şiiri olan şairlerin özgeçmişleri kısa bir şekilde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Poetry periodicals are of great significance in Old Turkish Literature. There are poems belonging to Old Turkish Literature in these periodicals. Some of the poems in the periodicals are the ones written as parallel with those of other poets. In these periodicals is a collection of poems, belonging to Old Turkish Literature, which developed under the influence of Islam civilization for centuries, produced magnificent examples in this period of time and reflected the literary taste of Turkish people. In this thesis, leaves (varaks) between 71a and 140b of the poetry periodical from 16th century called Mecmu?a i Eş?ar, numbered 59 and registered in Ali Tarlan Section of Süleymaniye Written Works Library are provided together with its transcription. The literary criticisim of the poems found in this periodical has been made comparing with those found in divans (collected poems).This periodical has been introduced and interpreted based on its features and information in it. Moreover, information about the term ?periodical? (Mecmua) has been given in order for the work to be fully understood and the biographies of the poets with their own poems in this periodical have been briefly provided.