Antalya ili merkezindeki beş yıldızlı temalı ve tasarım otel işletmelerinde yenilik uygulamaları üzerine bir araştırma
A research on the innovation applications in the themed and design hotels with five stars in the centrum of Antalya
- Tez No: 280443
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK DURNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Yenilik; farklı, değişik, yeni fikirler geliştirmek ve bunları uygulamaktır. Bu fikirler, daha önce çözülmemiş sorunları çözmek veya daha önce karşılanmayan ihtiyaçlara cevap vermek ya da zaten var olan pek çok ürün ve hizmeti daha kullanışlı ve daha çok insanın işine yarayacak hale getirmeyi amaçlayabilir.Yenilik son yıllarda tüm sektörlerde önemsenen bir akım haline gelmiştir. Otel işletmeleri de bu akımın gerisinde kalmamalı ve ürün ve hizmetlerinde yenilik uygulamaları yapmalıdır. Çoğu otel işletmesi kaynak sorunu yaşamasa da var olan kaynaklarını kullanabilecekleri yenilik uygulamalarından habersizdir. Çalışmamızın amacı da temalı ve tasarım otel işletmelerinin ürün ve hizmetlerindeki yenilik uygulamalarını incelemek ve literatüre fayda sağlayabilecek bir kaynak oluşturmaktır.Otel işletmelerinin yenilik uygulamalarını incelemek ve yenilikçilik düzeyini ortaya koymak amacıyla yapılan bu çalışmada konuya geniş bir perspektiften bakılmaya çalışılmıştır. Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde yenilik kavramı incelenmiştir.Çalışmanın ikinci bölümü iki kısımdan oluşmaktadır. İlk kısımda otel işletmelerinin hizmet üretim bölümlerinden ayrıntılı olarak bahsedilmiş, ikinci kısımda ise otel işletmelerinde yapılan yenilik uygulamaları incelenmiştir.Araştırmanın üçüncü ve son bölümü uygulama kısmından oluşmaktadır. Uygulama bölümünde; araştırma kapsamındaki temalı ve tasarım otel işletmelerinin yenilik uygulamaları detaylı şekilde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Innovation; is the meaning of creating and improving of the differentiated ideas and applying them. Those ideas can aim to find a solution for an issue that has not been answered, or to meet with the market needs those have not been served and also innovation can aim to transfer existing goods and services in to more useful way that people can get more efficient benefits from it.The innovation has became one of the most important strategic way of the business in last years in all sectors. Hotel businesses should not stay out of innovative trend; hotels should take step and should apply innovation in goods and services. Most of the hotel businesses don?t experience the resources problems, however they are not aware of innovation applications those can be used with existing resources. The aim of this study is research on the innovation applications of themed and design hotel businesses and to create a source for literature.The study tried to be taken care of the issue in a wide perspective to examine the innovation applications of hotel businesses and to find out the level of innovativeness. The study has three main parts. The concept of innovation has been searched in first part.The second part of the study divided in to two steps, service departments of hotel businesses has been detailed in first step, innovation applications in hotel businesses has been searched in the second step.The third and last part of the study is application part of hotel businesses, research within the framework of innovation applications in themed and design hotel businesses have been detailed to assess in application part of this study.