Antalya ilinde tüketicilerin konserve gıda tüketimini etkileyen sosyo-ekonomik faktörlerin belirlenmesi
Determination of socio-economic faactors affecting consumers consumption of canned food in antalya province
- Tez No: 723289
- Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN AKÇAÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Çalışmanın amacı, Antalya ilinde konserve gıda tüketimini etkileyen sosyo-ekonomik faktörlerin belirlenmesidir. Veriler, Antalya ili kent merkezinde bulunan beş ilçede (Muratpaşa, Konyaaltı, Aksu, Kepez ve Döşemealtı) yaşayan hanehalkılarının örnekleme yöntemiyle seçilmesiyle yapılan yüz yüze anketlerden (370) sağlanmıştır. Çalışmada faktör analizi ve ayrım (diskriminant) analizi kullanılmıştır. Faktör analizi ile konserve gıda tüketim alışkanlıklarını belirlemek için 8 faktör belirlenmiş olup, bu faktörler varyansın %56'sını açıklamaktadır. Faktör analizi yapılacak verilere güvenilirlik ölçümü yapılmış ve Cronbach değeri 0,913 bulunmuştur. Bu değer ölçeğin güvenilirliğinin çok iyi olduğunu göstermektedir. Ayrım (diskriminant) analizi ile analiz öncesi tanımlanmış iki grubun (konserve gıda satın alan ve almayan aileler) ortalama nitelikleri arasında önemli farklılıkların olup olmadığının ayrımı için kullanılmıştır. Konserve gıda tüketen ailelerde ortalama aile genişliği 3,2 kişi, konserve gıda tüketmeyen ailelerde3,1 kişidir. Araştırmada yer alan ailelerden konserve gıda tüketenlerin %24,9'u Konyaaltı, %38,8'i Kepez, %28,3'ü Muratpaşa, %4,0'ü Döşemealtı ve %4,0'ü Aksu ilçelerindedir. Anket uygulanan ailelerde konserve gıda tüketim zamanı incelenmiştir. Konserve gıda tüketenlerin %96,3'ü tüketim zamanının fark etmediğini, %60,9'u sabah kahvaltısında, %49,5'i öğle yemeğinde, %89,2'si akşam yemeğinde tükettiğini belirtmiştir. Konserve gıdayı ara öğün olarak tüketenlerin oranı %38,8, özel misafirler için tüketenlerin oranı %67,1 ve yoğun iş dönemlerinde tüketenlerin oranı %60,9'dur.Özellikle ilkbahar mevsiminde tüketicilerin konserve gıda alımı yapmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The goal of this study is to determine the socioeconomic factors affecting the canned food consumption in Antalya. The data of the study are collected through the 370 surveys prepared with the examination method from the people living in the central districts of Muratpasa, Konyaalti, Aksu, Kepez and Dosemealti of Antalya; moreover, factor analysis and discriminant analysis are used in the study. In order to determine the canned food consumption habits of people, 8 distinct factors are defined that make up for %56 of the variation. Reliability calculation is made on the data to be used for the factor analysis and the value calculated as 0,913 for the Cronbach's, which proves that the scale is reliable. Discriminant analysis and the pre-analysis numbers are used to see whether there was a difference between the families who buy canned food and those who don't. Average size of the families which consume canned food are 3,2, whereas of those which don't are 3,1 people. 24,9% of the families participated in the study are from Konyaalti, 38,8% Kepez, 28,3% Muratpasa, 4% Dosemealti and 4% are from the Aksu districts. Canned food consumption time of these families are also observed. 96,3% of those who consume canned food Express that they didn't realize their consumption time, also, 60,9% of them expressed consuming them during the breakfast, 49,5% lunch and 89,2% for the dinner. Those who consume the canned foods as snacks make up for 38,8%, consuming for special guests 67,1% and those who consuming during busy working schedules is 60,9%. It's a point of notice that it's seen that these customers, especially during the spring season, didn't buy canned food.