Kadın yöneticilerin kariyer engellerinin örgütsel sapma davranışlarına etkisi: Konaklama işletmelerinde bir uygulama
The effect of woman career barriers on organizational deviation behaviors: An application on hotel enterprises
- Tez No: 661778
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÇETİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
İş hayatına katılımları her geçen gün artan kadınların buna rağmen üst düzey yönetim pozisyonlarında yeteri kadar yer bulamadıkları görülmektedir. Bir takım etkenler kadın çalışanların kariyerlerinde daha üst seviyelere ulaşmalarına engel olmaktadır. Bu engeller diğer sektörlerde olduğu gibi, yapısı itibariyle kadın çalışanların fazla olduğu otel işletmelerinde de görülmektedir. Kadın yöneticilerin karşılaştıkları engeller işten ayrılmalarına, motivasyonlarının ve performanslarının düşmesine dolayısıyla işletmenin verimliliğini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu duğrultuda çalışmanın temel amacı otel işletmelerinde kadın yöneticilerin kariyer engellerinin, kendilerinin ve arkadaşlarının örgütsel sapma davranışına etkisi olup olmadığını tespit etmektir. Çalışmada nicel araştırma yöntemi benimsenmiştir. Antalya ili merkezinde ve ilçelerinde yer alan beş yıldızlı otel işletmeleri üst düzey, orta düzey ve alt düzey yöneticileri çalışmanın evrenini oluşturmaktadır. Araştırmada basit tesadüfi örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırma verileri anket tekniği ile elde edilmiştir. Araştırma bulgularına göre kadın yöneticilerin karşılaştıkları kariyer engellerinin, kendilerinin ve arkadaşlarının örgütsel sapma davranışına etkisi vardır. Bu etki olumsuz yöndedir. Kadın yöneticiler kariyer engelleri ile karşı karşıya kaldıklarında örgütsel sapma davranışı göstermektedirler.
Özet (Çeviri)
The number of women in business life seems to increase day by day. However, they cannot find enough positions in senior management. This situation is explained by a number of factors preventing women reaching higher level positions in their careers. This situation, as it happens in the other sectors, is also seen in hotel enterprises. The obstacles, which are faced by woman managers, have a negative impact on the productivity of an enterprise due to the motivational loss of woman managers resulting in a low performance and quitting their jobs. The main purpose of this study aims to determine whether the career barriers in hotel enterprises have an impact on the organizational deviation behavior of woman managers as well as their colleagues. A quantitative research method was adopted for this study. The sample of the study consisted of the top-level, middle-level and low-level managers of five-star hotel enterprises located in the region of Antalya. In this study, a simple random sampling method was used. The study data were obtained from the questionnaire survey technique. The findings of the study showed that the career barriers had a negative effect on the organizational deviation behavior of woman managers and their colleagues. To sum up, when women managers face career barriers, they show an organizational deviation behavior.