Konaklama işletmelerinde gayrimenkul yatırım ortaklıkları uygulamaları: Alanya' da bir araştırma
Real estate investment trust in the accomodation enterprises: A key study in Alanya
  1. Tez No: 280467
  2. Yazar: ESİN YELGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN UYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları gayrimenkullere, gayrimenkul projelerine, gayrimenkule dayalı haklara ve sermaye piyasası araçlarına ve diğer sermaye piyasası araçlarına yatırım yapabilen, belirli projeleri gerçekleştirmek üzere adi ortaklık kurabilen sermaye piyasası kurumlarıdır. Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları sahip oldukları özellikler nedeniyle hem gayrimenkul hem de finans sektöründe yer alırlar.Türkiye ekonomisi açısından önemli bir alan olan turizm sektörü zaman zaman yaşanan çeşitli sorunlar nedeniyle kendinden beklenen gelişmeyi gösterememektedir. Günümüzde konaklama işletmeleri her ne kadar gelişen dünyaya ayak uydurarak daha modern ve kaliteli tesisler faaliyete geçirmeye çalışsalar da finansman sıkıntısı nedeniyle çeşitli sorunlar yaşamaktadırlar.Gayrimenkul yatırım ortaklıklarına ilişkin literatür incelendiğinde, turizm sektöründe gayrimenkul yatırım ortaklıkları ile ilgili yabancı literatürde yeterli sayıda çalışma olduğu, Türkiye'de ise bu alanda çok fazla çalışma yapılmadığı görülmektedir. Bu bağlamda bu çalışma literatüre katkı sağlaması bakımından önem taşımaktadır.Bu çalışmanın temel amacı turizm sektöründe faaliyet gösteren konaklama işletmelerinin gayrimenkul yatırım ortaklıkları hakkındaki eğilimlerini ölçmek ve gelecekte gayrimenkul yatırım ortaklıkları şeklinde işletmelerini büyütmeyi düşünüp düşünmediklerini ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda Alanya'da faaliyet gösteren beş yıldızlı konaklama işletmelerinin sahipleri, genel müdürleri ve mali işler direktörleri ile görüşülerek bir araştırma yapılmış ve araştırma sonucunda katılımcıların gayrimenkul yatırım ortaklıkları önermelerine katıldıkları, fakat gerek bu alandaki bilgi yetersizliğinden gerekse bürokrasiden uzak kalma düşüncesinden şuan için gayrimenkul yatırım ortaklıklarına katılımı istemedikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Real estate investment trusts are capital market institutions which can invest in real estates, real estate projects, property-based rights and market-based instruments and others. Furthermore, it can invest in other capital market instruments in order to realize specific projects. Real estate investment trusts take part in the financial sector as well as property sector because of their characteristics.The tourism industry, as an important contributor for the economy of Turkey, experiences various problems from time to time which gives rise to not showing self-expected growth. Today, although accommodation businesses in the developing world adapt to a more modern and high quality facilities to operate, they have various problems due to financial difficulties.Examined the literature relating to real estate investment trusts, real estate investment trusts in tourism-related activities have a sufficient number of foreign literature; however, in Turkey it is found out that there is not enough work in this area. In terms of supplying enough data this study contributes to literature.The main purpose of this study is to measure the trends of accommodation businesses which operate in tourism industry and to put forward whether they?re thinking of growing to be real estate investment trust in the future. For this purpose a research has been done in Alanya by interviewing the owners of five-star accommodation businesses, general managers and finance directors. Its result has shown that participants accepted the idea of joining the real estate investment trust but because of both the lack of information and the wish to stay away from bureaucracy they were reluctant to participate in the partnership.