Türkiye'de devlet yardımları ve Avrupa Birliği sistemine uyumu
State aids in Turkey and its harmonisation to European Union system
  1. Tez No: 280466
  2. Yazar: TUĞBA SATAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN ULUTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Ekonomide kullanılan önemli kamusal müdahale araçlarından biri olan devlet yardımları, özellikle sosyal devlet anlayışının gelişmesi ile önemli bir konuma gelmiştir. Devlet yardımları birçok amaca yönelik verilebilmekle birlikte temel hedef, genel anlamda halkın refah seviyesinin yükseltilmesidir.Türkiye'de de devlet yardımları geçmişten günümüze çeşitli ekonomik ve sosyal sorunların azaltılmasında ve çözümünde önemli bir politika aracı olarak kullanılmıştır. Ancak, 1/95 sayılı Ortaklık Konseyi Kararı ile Türkiye, AB müktesebatının büyük bir kısmını ve bununla birlikte devlet yardımları ile ilgili düzenlemeleri de üstlenme yükümlülüğü altına girmiştir.Türkiye, gümrük birliğinden kaynaklanan yükümlülüklerinin çoğunu yerine getirmiş fakat devlet yardımları alanında mevzuat uyumu henüz sağlanmamıştır. AB'de yürürlükte olan devlet yardımı mevzuatına tam olarak uyumun sağlanmasının, kurulması planlanan Devlet Yardımlarını İzleme ve Denetleme Kurulu'nun oluşturulması ve faaliyete geçmesi sonrasında gerçekleştirilmesi öngörülmektedir. Uyumlaştırmanın asıl etkileri ise bundan sonra görülebilecektir.
Özet (Çeviri)
State aids, an important tool for government intervention in the economy, has become important particularly because of the rise of the social welfare state. State aids, although may be used for different purposes in principle aim to raise the general welfare of the people.In Turkey as well, has been employed as a significant policy tool in settlement or alleviation of various economic and social problems. However, with the Association Council resolution numbered 1/95, Turkey has committed to assume a greter part of the EU acquis communiteria and within this context making regulations regarding state aids.Turkey has honoured many of its commitments within the context of accesion responsibilities, however, the legislative harmonization regarding the state aids had not been achieved. Full compliance with the EU legislation on state aids, is expected to be achieved through the planned establishment of Committee for Inspecting and Controlling State Aids, and her transition to full operation. The observance of the actual effects of the harmonisation will be possible following this initial phase.