Turizmin sosyo kültürel etkileri: Antalya/Muratpaşa ilçesi örneği
The socio-cultural impacts of tourism: A case study of Antalya/Muratpaşa district
- Tez No: 280472
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Günümüzde turizm en fazla gelişme gösteren sektörlerden biridir. Birçok ülkede, turizm endüstrisi temel bir ekonomik faktör haline gelmiştir ve destinasyon toplum ve kültürleri üzerinde yaygın etkileri vardır. Sosyal yapı, kültür ve gelenekler turizmden dolayı etkilenebilir, farklılaşabilir veya kökten bir değişim gösterebilir. Turizmin sosyo kültürel etkileri, turizmin yerel halkın kültür, gelenek, görenek ve sosyal yaşam tarzı üzerindeki olumlu veya olumsuz etkilerini işaret etmektedir. Turizmin sosyo kültürel etkileri dünya çapında aynı olmayabilir. Yere bağlı olarak çeşitli faktörler etkilerin türünü değiştirebilir ve sosyo kültürel etkilerin olumlu veya olumsuz olmasına sebep olabilir. Yerel halk ve ziyaretçilerin sosyo ekonomik gelişim düzeylerinin benzer olması halinde, sosyo kültürel farklılıklar daha az belirgindir ve turizmin toplum ve kültür üzerindeki etkileri azalmaya meyillidir.Bu tezin amacı, Antalya/Muratpaşa ilçesinde yerel halkın turizmin sosyo kültürel etkilerini algılamasını incelemek için beşli Likert ölçekli bir anket ile katılımcıların gözlemlerinden yararlanılarak yürütülen araştırmanın bulgularını sunmaktır.Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Antalya'nın idari yapılanması, nüfus gelişimi, nüfus yoğunluğu ve dağılışı, sosyal özellikleri ve kentsel altyapısı ele alınmıştır. İkinci bölüm Antalya'da turizmin gelişiminin ele alınmasından oluşmaktadır. Üçüncü bölümde turizmin sosyo kültürel etkileri ile ilgili açıklama yapılmıştır. Dördüncü bölümde ise Antalya/Muratpaşa ilçesinde turizmin sosyo kültürel etkileri incelenmiştir.Turizm etki faktörlerinin ve etki mekanizmalarının sistematik bir analizi turizmin gelişiminde çoğu olumsuz etkilerin önlenmesi ve uygun politika ve önlemlerin belirlenmesinde faydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
Today, tourism is one of the largest developing sectors. Tourism industry has evolved to a leading economic factor for many countries and it has a general impact on the destination societies and cultures. Social structures, the culture and traditions can be influenced, changed or even completely substituted due to tourism. The socio-cultural impacts of tourism refer to positive and negative effects or impacts of tourism on culture, traditions, customs and social lifestyle of the host community. The socio-cultural impacts of tourism are not the same across the world. Various factors that differ from location to location may influence the type of impact and also whether the impacts are negative or positive. When host and visitors have similar levels of socio-economic development, socio-cultural differences tend to be less pronounced and tourism impacts upon society and culture are reduced.The purpose of this thesis is to present the findings of the research conducted using a five point Likert scale and participant observation as means for investigating host perceptions of socio-cultural impacts of tourism in Antalya/Muratpaşa district.This sudy includes four parts. In the first part, the adminsitrative stucture of Antalya, demographic development, population density and distribution, social characteristics and urban infrastructure are included. The second part deals with the development of tourism in Antalya. The third part reveals the socio-cultural impacts of tourism. In the fourth part of the study the socio-cultural impacts of tourism in Antalya/Muratpaşa district are analysed.A systematic analysis of tourism impact factors and the impact mechanisms may help developers to avoid the most negative impacts of tourism development and to introduce appropriate policies and actions to be introduced.