Turizmin yerel ekonomiye etkisinin konaklama işletmeleri özelinde analizi: Manavgat örneği
An analysis of tourism impacts on local economic development based on accomodation sector: The case of Manavgat
- Tez No: 310467
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAN GEZİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Dünyada yaşanan gelişmeler paralelinde, her geçen gün daha da büyüyen turizm sektörü ortaya çıkan etkilerini de arttırmaktadır. Fiziksel çevre, sosyo-kültürel çevre ve ekonomi üzerine yarattığı etkileri birçok araştırmaya konu olmuştur. Ancak turizmin ekonomik boyutu her zaman diğerlerinden daha ön plandadır. Bu tez kapsamında da turizmin ekonomik etkileri `yerel ekonomik kalkınma' kapsamında ele alınmıştır. Turizm; bulunduğu bölgede yarattığı istihdam, gelir artışı ve diğer sektörleri canlandırıcı etkisiyle kalkınmada önemli bir rol üstlenmektedir. Temel ekonomik kavramlar ve göstergelerin dışında, turizm endüstrisinin bileşenlerinden biri olan konaklama işletmeleri ve bu işletmelerin tedarik yapıları ele alınmıştır.Bu kapsamda, turizm göstergeleriyle Türkiye'de ilk sırada yer alan Antalya ili, konaklama tesis sınıfları ve kapasiteleriyle il içinde öne çıkan Manavgat ilçesi araştırma için örnek alan olarak seçilmiştir. Manavgat'ta bulunan turizm işletme belgeli konaklama tesisleri üzerinde yapılan araştırma sonucunda; işletmeler ihtiyaç duydukları mal, hizmet ve personeli hem Antalya bölgesinden hem de bölge dışından karşıladıkları ortaya çıkmıştır. Buna göre Antalya ili konaklama işletmelerinin mal ve hizmet tedariği için kullandığı üst kademe merkezdir. Personel gereksinimi ise hem Manavgat ilçesinden hem de bölge dışından mevsimlik göç yoluyla karşılanmaktadır. Ancak tedarik konusundaki tercihler hem tedarik türlerine hem de işletme özelliklerine bağlı olarak farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Due to the developments in the world tourism sector is growing day by day with it?s effects. Effects on physical environment, socio-cultural environment and economy have been subject on lots of researchs. But economic dimension of tourism is always in the foreground. In this thesis, economic affects of tourism is studied in the context of local economic development. Tourism has an important role on employment, income and invigoriting affects on other sectors in the region. Except, basic economic concepts and indicators, supply structures of lodging industry which is a component of tourism industry are discussed.In this context, Manavgat the district of Antalya which is in the first place in Turkey in terms of indicators of tourism was chosen as a sample area. As a result of research carried out on accommodation businesses which are certificated, choosing both Antalya region and outside for the needs of goods, services and personnel. Personel requirements are met from both the town of Manavgat and outside the region covered by the seasonal migration. However, preferences are varing depend on the characteristics of business and features of supply types.