Vergi cennetlerine karşı alınan önlemlerin etkinliği
The effectiveness of the precautions against tax heavens
- Tez No: 280486
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALE BALSEVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmanın amacı, vergi cennetlerine karşı alınan önlemlerin etkinliğini ortaya koymaktır. Küreselleşme süreciyle birlikte üretim faktörlerinin hareketliliğinin önündeki engellerin ortadan kalkması, ülkeler arasındaki vergi rekabetini arttırmıştır. Sermaye hareketlerinin önündeki engellerin kaldırılması, sermayeyi vergi oranlarına daha fazla duyarlı hale getirmiştir. Çok düşük vergi oranlarının bulunduğu hatta hiçbir vergilemenin bulunmadığı vergi cennetleri, uyguladıkları vergi oranları ve gizlilik uygulamaları sayesinde diğer vergi idarelerini vergi kaybına uğratmakta ve para aklama faaliyetlerini kolaylaştırmaktadırlar.Vergi cennetleri ve faaliyetleri, özellikle finansal liberalizasyon sürecinin hız kazanmasıyla 1980 sonrası dönemde artmıştır ve yukarıda bahsedilen zararlı etkileri nedeniyle uluslararası alanda öne çıkmışlardır. Vergi cennetlerine karşı başta OECD çalışmaları olmak üzere uluslararası alanda önlemler alınmaya çalışılmaktadır. OECD, G7, G20, Avrupa Birliği, FATF ve Türkiye' de vergi cennetlerine karşı yürütülen çalışmalara değinilerek vergi cennetlerine karşı alınan önlemlerin etkinliği açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to find out the effectiveness of the precautions taken against the tax heavens. Along with the globalization process, the removal of the obstacles in front of the movement of production factors increases the tax competition between countries. The removal of the obstacles in front of the capital activities makes the capital more sensitive to the tax ratios. Tax heavens which have very low, even zero tax rates, make other tax authorities loose their tax base, and ease the laundry process, by applying these tax rates and some secrecy procedures.Tax heavens and their activities have increased since 1980, especially together with the acceleration of the financial liberalization process, and as a result of their harmful impacts mentioned above, they have become popular in the international arena. Precautions are taken against tax heavens, especially with leading OECD efforts. In this dissertation, the effectiveness of the precautions taken against the tax heavens within OECD, G7, G20, European Union, FATF and Turkey are analyzed.