Küreselleşmenin neden olduğu vergilendirme sorunu: Uluslararası vergi rekabeti
Taxation problem caused by globalization: International tax competition
  1. Tez No: 815346
  2. Yazar: BUSE ANBAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH ÇAVDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Dünya, küreselleşmenin beraberinde getirdiği, sermaye dolaşımının evrenselleşmesiyle, 'tek bir pazar' haline gelmiştir. Refahın artmasıyla birlikte, ülkelerin kurduğu, ticari ve ekonomik bağlantılar ile artan teknolojik gelişmeler; bir yandan olumlu etkiler yaratırken, diğer yandan bazı olumsuzlukları da beraberinde getirmiştir. Küreselleşme, gelir dağılımını önemli ölçüde değiştirdiğinden ve ülkeler arasındaki eşitsizliği artırdığından, olumsuz yanlarının etkileri daha büyük boyutlardadır. Küreselleşme ile iş gücü ve sermayenin mobilitesi artmaktadır. Böylece uluslararası vergi rekabeti kavramı ön plana çıkmaktadır. Ülkeler, mobil sermayeyi kendi ülkelerine çekebilmek için vergi teşviklerini kullanabilirler. Vergi oranlarındaki indirimler, yabancı sermaye miktarındaki artış, vergi gelirlerinin etkin kullanımı ve verimli kamu harcamaları, şüphesiz vergi rekabetinin avantajlarındandır. Fakat vergi rekabeti, ülkelerin vergi oranlarında, dibe doğru bir yarışa sebep oluyorsa söz konusu rekabet, artık zararlı hale gelmiştir. Vergi rekabetinin, en tehlikeli sonucu; mali bozulmaya yol açmasıdır. Her ülkenin, vergi sistemleri üzerindeki etkilerine göre değişiklik gösteren, zararlı vergi rekabetini önlemeye yönelik farklı çalışmaları vardır. Zararlı vergi rekabetine karşı çalışmalar, ilk kez 1996 yılında, OECD tarafından başlamıştır. Alınan tedbirler küresel boyutlardadır ve amaç, yatırımları, özellikle de gelişmekte olan ülkelerde, zararlı vergi rekabetinden etkilenmemelerini sağlamaktır. Ayrıca, vergi tabanlarını, diğer ülkelerin vereceği, zararlı etkilerden korumaktır. Tercihli vergi rejimi, elektronik ticaret, transfer fiyatlandırması ve vergi cennetleri gibi uygulamalar ile bir takım önlemler alınmaktadır. Birçok ülke üyesi oldukları; OECD ya da AB gibi uluslararası organizasyonlar aracılığıyla, çalışmalar yürütüp önlemler almıştır. Vergi rekabetinin, en önemli artış nedenlerinden biri vergi cennetleridir. Çünkü vergi cenneti ülkeleri, vergi uygulaması olmayan ya da çok düşük oranlarda vergi uygulayan ülkelerdir. Dolayısıyla, yatırımcı kazancını vergi cenneti ülkelerde tutmayı tercih edecektir. Bu çalışmanın amacı; vergilendirme konusundaki en önemli küresel sorunlardan biri olan uluslararası vergi rekabeti ve sebep olduğu sorunlara karşı, OECD, Avrupa Birliği, ABD, G8 Finansal Eylem Görev Grubu bünyelerinde yapılan çalışmaların ele alınarak değerlendirilmesidir.
Özet (Çeviri)
The world has become a 'single market' with the universalization of capital circulation brought about by globalization. Along with the increase in welfare, the commercial and economic connections established by the countries and the increasing technological developments; While creating positive effects on the one hand, it also brought some negative effects on the other hand. Since globalization significantly changes the income distribution and increases inequality between and among countries, the effects of its negative aspects are greater. With globalization, the mobility of labor and capital is increasing. Thus, the concept of international tax competition comes to the fore. Countries can use tax incentives to attract mobile capital to their countries. The reductions in tax rates, the increase in the amount of foreign capital, the effective use of tax revenues and efficient public expenditures are undoubtedly the advantages of tax competition. However, if tax competition causes a race to the bottom in the tax rates of countries, the said competition has now become harmful. The most dangerous result of tax competition; causing financial deterioration. Each country has different efforts to prevent harmful tax competition, which varies according to their impact on their tax systems. Studies against harmful tax competition were first initiated by the OECD in 1996. German measures are global in scope and the aim is to ensure that investments are not affected by harmful tax competition, especially in developing countries. It is also to protect my tax bases from the harmful effects of other countries. A number of measures are taken with applications such as preferential tax regime, electronic commerce, transfer pricing and tax havens. Many countries have carried out studies and taken measures through international organizations of which they are members, such as the OECD or the EU. One of the most important reasons for the increase in tax competition is tax havens. Because tax haven countries are countries that do not apply taxes or apply taxes at very low rates. Therefore, the investor will prefer to keep their earnings in tax haven countries. The aim of this study; International tax competition, which is one of the most important global problems in taxation, and the work done by OECD, European Union, USA, G8 Financial Action Task Group against the problems it causes.