Bağımsız kolluk şikayet sistemi
Independent police complaint system
- Tez No: 280494
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEÇKİN YAVUZDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Devlet dediğimiz kavramın ilk çıkışından günümüze kadar olan süreçte devletlerin vatandaşlarına sağlamış olduğu en temel sorumluluğu ülke sınırlarında yaşayan vatandaşlarının can ve mal güvenliğini sağlamak olmuştur. Her ülke bu temel görevi, kolluk kuvvetleri marifetiyle yerine getirmektedir. Kolluk kuvvetleri, bir ülke için temel görev olan vatandaşının can ve mal güvenliğinin teslim edildiği bir yapıdır. Kolluk birimleri toplumun huzur ve güvenliğinden sorumlu olan, devletler için olmazsa olmaz devlet organlarından biridir. Kolluk kuvvetleri kendilerine verilen bu görevi yerine getirebilmek için yasalarla çeşitli yetkilere ve ayrıcalıklara sahip kılınmıştır. Bundan dolayıdır ki kendisine yasalarla kamu gücü verilen güvenlik birimlerinin denetimi, hesap verilebilirliği, demokratik devletin ve hukuk devletinin olmazsa olmaz koşullarındandır. Kolluk personelinin görevlerini ifa ederken yapmış olduğu eylemlerin hesap verilebilirlikten, şeffaflıktan ve denetimden uzak olan bir devlette, kanunlarca kolluk personeline verilen ayrıcalık ve yetkilerin kötüye kullanılması, keyfîliğe dönüşmesi ihtimali kaçınılmaz olacaktır.Hazırlanan bu tez ile amaçlanan hedef; demokrasi, insan hakları, hukukun üstünlüğü gibi evrensel değerlerin ülkemizde çıtasını yükseltmek için, kolluk kuvvetlerinin görevlerini ifâ ederken işlemiş oldukları suçlarla ilgili ciddî iddiaları daha etkin, bağımsız, âdil, tarafsız, hesap verilebilir şekilde tek elden inceleyen ve soruşturan bağımsız bir mekanizma olan `'Bağımsız Kolluk Şikayet Sistemini'' İngiltere örneğinden de hareketle ülkemizde de kurulması konusunda yapılacak çalışmalara katkı sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
From the first existence of the concept of the state to the present, The most basic responsibility of the states have been to provide the security of life and property of the citizens living within the borders of the country. Each country fullfills these basic task by means of law forces are one of the most indispensable organs of the state which are responsible fort he peace and securty of the communitys and also ensure the safety of the life and propety of the citizens. In order to fullfill these missions, police forces are given various powers and privileges. Therefore, the control and accountability of the public security departmant with its given force of law is important in a democratic and constitutional state. The actions of law enforcement have made should be acountable, transperent and controllable, otherwise it is inevitable that the privileges and authorities of law enforcement personnel which are granted by law are likely to misuse to turn into arbitrariness.The intended target of this thesis is to raise the universal values in our country such as democracy, human rights and rule of law. Fort his purpose , the establishment of an independent mechanism and system must be provided to reviw and investigate the serious allegations while law enforcement personnel performing their duties. This mechanism must be more effective, independent, fair, impartial and accountable as in the example of the UK.