İnsan ticareti suçu
Crime of human trafficking
- Tez No: 280495
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET NİHAT KANBUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
İnsan Ticareti Suçu başlıklı bu yüksek lisans tez çalışması, insan onurunu ve haysiyetini derinden etkileyen bir eylemi ceza hukuku bakımından tarihsel gelişimiyle birlikte incelemeyi amaçlamaktadır.İnsan ticareti kişinin bir meta haline getirildiği, çeşitli şekillerde sömürüldüğü medeniyet dışı bir eylemdir. Kişinin insan olmasından kaynaklanan ve doğuştan kazandığı en temel haklarından bile yararlandırılmadığı, bu haklardan mahrum bırakıldığı bir eylem olarak insan ticareti kölelik ile yakın ilişkilidir. Geçtiğimiz yüzyıla kadar dünyanın pek çok yerinde, pek çok toplum ve dinde kölelik cevaz verilen kabul gören bir olgu iken, uluslararası çabalar sayesinde birkaç istisnası dışında kölelik artık yeryüzünde görülmemektedir. Ancak köleliğin kalkması insanların bir eşya gibi ticarete konu olmasını ortadan kaldırmamıştır. İnsan ticareti eylemi ile medeni dünyada insanların çeşitli maksatlarla alınıp satılmasına devam edilmektedir.Ülkemiz insan ticareti bakımından önemli bir kavşak noktasında bulunmaktadır. Zengin Avrupa ülkelerine açılan kapının Türkiye olması ülkemizin bu konumunda önemli bir etkendir. Bir taraftan Avrupa'ya açılan bir kapı iken diğer taraftan dağılan Sovyetler Birliği'nin komşusu olması insan ticaretine konu edilen özellikle kadınların Türkiye üzerinden Avrupa'ya götürülmesinde rota haline gelmesine sebebiyet vermiştir.Bu nedenle Türkiye insan ticaretinin önlenmesi bakımından birçok uluslararası çabaya iştirak ettiği gibi, 765 sayılı TCK'ya 4771 sayılı yasa ile 2002 yılında 201/b maddesini ekleyerek fiili yaptırıma bağlamıştır. YTCK'da da insan ticareti 80 inci maddede ayrıntılı şekilde düzenlenmiştir.Suç türlerine ilişkin bütün çalışmalarda olduğu gibi bu çalışmada da suçun unsurları olarak maddi ve manevi unsura, korunan hukuki yarara, suçun özel görünüş şekilleri altında teşebbüs, iştirak ve içtimaa bu konularda doktrinde ortaya çıkan tartışmalar ve suç için öngörülen yaptırım ve kovuşturmaya bu çalışmada yer verilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate human trafficking offence which deeply affects human dignity and self-respect in terms of penal law through its historical development.Human trafficking, which merchandises human being and a kind of exploitation, is an uncivilized action. Human trafficking is closely related to slavery in which a person deprived from its basic rights as a human being. While slavery was an accepted phenomenon for many societies and religious in several parts of the world in the past century, it is not seen except for some cases as a result of international efforts. However, disappearance of slavery does necessary not to mean that merchandising human being is also vanished. Merchandising human being for several purposes is continued through human trafficking.Turkey is at an important crossroads in terms of human trafficking as it is an opening door to rich European states. In addition, Turkey is used as a main route to traffick human beings, particularly women trafficking, from former Soviet Union states to Europe. Therefore Turkey involves several international efforts to prevent human trafficking and also added 201/b article to the 765th act of TCK by 4771st act in 2002. Human trafficking is layout in the 80th act of YTCK.As it is the case for all studies focused on crimes, this study emphasizes the importance of physical and moral aspect of penalty, protected jurally benefit special appearance of crime such as attempt, participation, and concurrence and the discussions raised in these issues, and finally suggested penal sanctions and prosecutions for crime.