Merkez sağ partilerin ekonomi politikaları üzerine bir inceleme
A study on the economic policies of the center right parties
- Tez No: 280519
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK ATAAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, 1946'da çok partili hayata geçilmesinden bu yana parlamenter demokrasinin temel aktörleri konumunda bulunan Merkez Sağ Partilerinin ekonomi politikalarını incelenmiştir.Çalışmamız beş bölümden oluşmaktadır. Her bir bölüm Türk demokrasi tarihinin her bir döneminde merkez sağ partilerin savunduğu ve iktidara geldiğinde uygulamaya geçirdiği ekonomi politikaları ele alınmıştır. Bu çerçevede, 1950-60 döneminde Demokrat Parti (DP), 1961-1980 döneminde Adalet Partisi (AP), 1983-1991 döneminde Anavatan Partisi (ANAP), 1991-1999 döneminde Doğru Yol Partisi (DYP) ve 2002'den bu yana olan dönemde de Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) incelenmiştir.Sonuç bölümünde ise ayrı ayrı incelenen merkez sağ partilerin izledikleri ekonomi politikaları üzerine genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, since the move to multiparty system in 1946, the main actors in parliamentary democracies in the position of the economic policies of the Center Right Parties is examined.Our work consists of five parts. Each period in the history of Turkish democracy in every part of the center-right party came to power in defending and implementing economic policies that have been discussed.In this context, in the 1950-60 period, the Democrat Party (DP), in the 1961-1980 period, the Justice Party (JP), from 1983 to 1991 period, the Motherland Party (MP), in the 1991-1999 period, the True Path Party (DYP) and since 2002 as in terms of Justice and Development Party (AKP) has been examined.Results are examined separately in the section of the center-right parties have followed a general assessment was made on economic policy.