The strategic culture and political beliefs of Turkey's far-right leaders: An operational code analysis of Alparslan Türkeş and Devlet Bahçeli
Türkiye'nin aşırı-sağ liderlerinin stratejik kültürleri ve politik inançları: Alparslan Türkeş ve Devlet Bahçeli'nin operasyonel kod analizi
  1. Tez No: 778728
  2. Yazar: KEREM GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ÖZGÜR ÖZDAMAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Güçlü milliyetçi eğilimlere sahip aşırı-sağ partiler Türk siyasetinde merkezi bir yer kaplamıştır. Kimi zaman muhalefetin marjinal sesi olarak, kimi zaman ise küçük hükümet ortağı olarak, Türk milliyetçiliği 1950'li yıllardan beri siyaset sahnesine sıkı bir şekilde tutunmuştur. Alparslan Türkeş ve Devlet Bahçeli Türk milliyetçiliğinin uzun yolculuğunun öncüleri olarak görülmektedirler. İki lider de partilerinin başında yirmi yıldan fazla kalmış, çok sayıda askeri müdahale görmüş, yerel ve uluslararası değişimlere şahit olmuşlardır. Bu açıdan, liderlerin politik inançlarını anlamak, Türk aşırı-sağının dış politika kültürünü anlamak için bir zorunluluk haline gelmektedir. Kantitatif bir lider değerlendirme metodu olan, liderlerin siyasi inançlarının haritasını çizen ve dış politika kararlarındaki nedensellikleri tanımlayan Operasyonel kod analizi (George, 1969); (Walker, 1983) vasıtasıyla bu çalışma Türk aşırı-sağ liderlerin dış politikadaki genel eğilimlerini tespit etmeyi hedeflemektedir. Türkeş ve Bahçeli'nin inançlarını incelerken, bu çalışma aynı zamanda liderlerin tecrübe ettiği dış politika olaylarına da değinecektir. Böylelikle bilgisayar temelli kodlama sistemi ProfilerPlus'tan gelen veriler kalitatif bir bakış açısıyla birleştirilecek ve politik inanç sistemlerine hayat veren olaylar mercek altına alınacaktır. Bu tezde üç ana hipotez öne sürülmektedir. Birincisi, Bahçeli'nin siyasetin doğası hakkında daha stabil inançlara sahip olması; Türkeş'in siyasetin doğası hakkında daha hasmane bir yaklaşıma sahip olması; ve iki liderin de 'öteki' liderleri ortalama dünya liderinden daha hasmane tanımlaması beklenmektedir. İkinci olarak, bu çalışma Türkeş ve Bahçeli'nin hükümet ortaklıkları dönemlerinde daha işbirlikçi stratejiler yürütmelerini ancak ortalama dünya liderine kıyasla çatışmacı kalmalarını beklemektedir. Üçüncü ve son olarak, bu tez iki liderin tarihsel gelişim üzerinde ortalama dünya liderinden daha düşük kontrol seviyelerine sahip olmalarını ve iki liderin de parti liderliği yaptığı 1990'lı yıllarda benzer kontrol seviyelerine sahip olmalarını beklemektedir. Çalışmanın sonuçları Türkeş ve Bahçeli'nin siyasetin doğasına oldukça düşmancıl yaklaştıklarını, çatışmacı stratejiler benimsediklerini ve tarihsel gelişim üzerinde ortalama dünya liderinden hafif yüksek seviyelerde kontrol inancına sahip olduklarını ortaya koymaktadır. İki lider arasında ufak çaplı farklılıklar bulunsa da dış politika alanında net bir parti çizgisi saptanabilmektedir. Stratejik kültür tartışmalarına teorik bir perspektiften yaklaşıldığında, liderlerin tipolojileri siyaestin doğası hakkında 'realist bir diğer' yaklaşımı benimsemekteyken kendi stratejileri ise 'ılıman idealizm ve realizm' arasında değişkenlik göstermektedir. Öte yandan, analiz sonuçları liderlerin kariyer ortalamalarından en çok hükümet ortaklıkları dönemlerinde ve kısa fırsat-pencerelerinde saptıklarını göstermektedir. Bu tez kesitli bir yaklaşım benimseyerek liderlerin inanç sistemlerini farklı zaman aralıklarını göz önünde bulundurarak incelemektedir.
Özet (Çeviri)
Far-right parties with strong nationalist tendencies have occupied a central role in Turkish politics. Sometimes as the radical voice of the opposition parties, sometimes as the minor coalition partner, Turkish nationalism has found itself a strong grip on the political scene since the 1950's. Alparslan Türkeş and Devlet Bahçeli are viewed as the pioneer figures in the long journey of Turkish nationalism. Both leaders have served as party leaders for more than two decades through several coups, domestic and international changes. In this regard, understanding their belief systems becomes a must in order to understand the foreign policy culture of the Turkish far-right. By utilizing the operational code, a quantitative leadership assessment method that maps the political beliefs of leaders in order to identify causal mechanisms in foreign policy decisions (George, 1969); (Walker, 1983) the study looks to identify the general patterns of Turkish far-right leaders in foreign policy. While analysing the belief systems of Türkeş and Bahçeli, the thesis also looks at the foreign policy events that the leaders experienced. Thus, the quantitative results that stem from the automated coding system ProfilerPlus will be combined with a qualitative aspect that will shed light to the events that give meaning to the beliefs. Three main sets of hypotheses are tested in the thesis. First, Bahçeli is expected to have more stable views on the nature of political universe; Türkeş is believed to have a more hostile understanding of the political universe compared to Bahçeli; and both leaders are expected to see their political other more hostile than the average world leader. Secondly, the study hypothesizes that Türkeş and Bahçeli select more cooperative strategies during their governmental terms but remain conflictual compared to the average world leader in any setting. Third and finally, the thesis argues for the two leaders to possess lower self-control over the course of historical development compared to the average world leader; and expects them to have similar control levels during the 1990's –a time period in which both leaders ruled their Parties. The findings of the study reveal that Türkeş and Bahçeli possess high levels of hostility towards the political universe, adopt conflictual strategies compared to the average world leader, and their level of historical control remain slightly over the average world leader. While there are minor differences among the two leaders, a clear party orientation can be spotted in the field of foreign policy. Approaching the strategic culture debate from a theoretical perspective, their typologies correspond with a 'realist-other' approach on the nature of political universe alongside 'mixed self-strategies' that swing between moderate 'idealism' and 'realism.' Nevertheless, the findings also show that most deviations from their career averages have occurred during governmental power and brief opportunity windows. In adopting a longitudinal approach, the thesis analyses the belief systems of the two leaders in several time-frames.