Sayısal uydu verileri yardımıyla Çukurova bölgesi arazi kullanım haritalarının hazırlanması
  1. Tez No: 28058
  2. Yazar: ZELİHA ZERRİN YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
75 6. ÖZET Bu çalışma, Çukurova bölgesinde bulunan, Adana il merkezi ve Seyhan Baraj gölünün de bulunduğu çalışma alanında yürütülmüş olup, bölgeye ait Landsat 5. TM 27 Mart 1992 uydu verilerinden yararlanılarak arazi kullanım haritaları hazırlanmıştır. Landsat 5. TM uydu verisinden elde edilen, çalışma alanına ait görüntüleri üzerinde 3., 4. ve 5. band kombinasyonları hazırlanmış, bunlardan zenginleştirme yöntemleri ile zenginleştirilmiş ham görüntüler elde edilmiştir. Araştırmada kolaylık sağlaması amacıyla çalışma alanı 250 x 250 piksellik 16 farklı bölgeye ayrılmıştır. Bir adet fullframe ve 16 adet farklı çalışma bölgesinin olmak üzere toplam 17 adet fotoğraf bilgisayar ekranından ( 8 cm x 8 cm boyutlarında) çekilmiş, daha sonra (17 cm x 17 cm boyutlarında) fotoğraf filminden büyütülerek, her birisi ( 20 cm x 20 cm boyutlarında) renkli fotokopi ile çoğaltılmıştır. Elde edilen yaklaşık 1:37.500 ölçekli görüntülerle mevcut arazi kullanımları, araziye çıkılarak karşılaştırılmıştır. Ancak, görüntü tarihindeki ürün deseni DSİ VI. bölgenin ilgili şubelerinden elde edilen haritalardan her parsel için öğrenilmiş, böylece hem arazideki parsel şekilleri karşılaştırılarak yer gerçeği doğrulanmış, hem de arazinin her parseli gezilmemiş sadece belirli bölgelerin etüdü ile zamandan tasarruf edilmiştir. Arazi gözlemleri ve elimizdeki verilerin yorumu ile sonuç olarak çalışma alanındaki mevcut arazi kullanımlarına karar verilerek, elimizde bulunan, çalışma alanına ait 3., 4. ve 5. band76 kombinasyonlarının zenginleştirilmiş ham görüntülerinden arazi kullanım haritası amacıyla yararlanılabileceği saptanmış olup, yapılan matematiksel hesaplamalar ile doğruluk derecesi en az %93 olarak bulunmuştur. Ancak, bu yöntemle her ne kadar kısa zamanda geniş alanların arazi kullanım haritasını hazırlamak mümkün olsa da, her bir arazi kullanımının kapladığı alanı dekar olarak ve dağılımlarını yüzde olarak hesaplayabilmek için, zenginleştirilmiş görüntülerin yanı sıra unsupervised ve supervised sınıflandırma yöntemlerinin kullanılması gereği de unutulmamalıdır.
Özet (Çeviri)
77 SUMMARY Landsat use maps of Adana and the Seyhan Dam area were made by using LANDSAT 5. TM data of March 27 1 992. 3., 4. and 5. band combinations were prepared to obtain enriched raw images based on LANDSAT 5. TM satellite data. The study area was divided into 16 different areas from 250 to 250 pixels for easiness. Totally 17 photographs a fullframe and 16 different areas (8 cm x 8 cm sizes) were taken from the scanner. Enlargements from photographs (17 cm x 17 cm sizes) were made and each one was multiplied with a colour copy (20 cm x 20 cm sizes). The existing land uses were compaired by going out land with images of approximately 1:37500 scales. Product patterns of image date were learned for each parcel, from maps which were gained at the relationships branch of DSI VI. area. The ground truth was corrected by compared shapes of the parcel. As a result, with land observations and interpretations of our images, it was determined that the 3., 4. and 5. band combinations can be used for the purpose of making land use maps. The ground truth was calculated as %93. However supervised and unsupervised classification methods should be used in order to benefit from enriched images for making land use maps.