İlköğretim 7. ve 8. sınıf öğrencilerinin fen ve teknoloji dersine yönelik tutumları ile fen ve teknoloji dersi başarıları arasındaki ilişki
The relationship between the attitudes of the primary 7 th and 8 th grade students towards the course of science and technology and their science and technology success
  1. Tez No: 280645
  2. Yazar: AYŞEGÜL FİDAN DİŞİKİTLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DURSUN YAĞIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmada ilköğretim 7. ve 8. sınıf öğrencilerinin Fen ve Teknoloji dersine yönelik tutumlarına ve ders başarılarına cinsiyetin, sınıf seviyesinin, anne ve baba eğitim seviyesinin etkisi ve derse yönelik tutum ile ders başarısı arasındaki ilişki araştırılmıştır. Araştırma Kırşehir ilinin Kaman ilçesi merkezinde bulunan 9 ilköğretim okulunda öğrenim gören toplam 690 öğrenci ile yapılmıştır. Araştırmanın verileri Fen ve Teknoloji dersi tutum ölçeği ve kişisel bilgiler formu ile toplanmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre 7. sınıflarda öğrencilerin derse yönelik tutumları cinsiyete göre anlamlı farklılık göstermezken, 8. sınıflarda kız öğrencilerin tutumlarının erkeklere göre daha olumlu olduğu görülmüştür. Kız öğrencilerin yılsonu Fen ve Teknoloji dersi puanları da erkek öğrencilerin yılsonu puanlarına göre daha yüksektir. Öğrencilerin Fen ve Teknoloji dersine yönelik tutumları ve başarıları sınıf seviyelerine göre anlamlı bir farklılık göstermemektedir. Annenin ve babanın eğitim düzeyleri öğrencilerin Fen ve Teknoloji dersine yönelik tutumlarını etkilememektedir. Ancak anne ve babasının eğitim düzeyi lise ya da üniversite olan öğrencilerin ders başarılarının diğerlerinden daha yüksek olduğu görülmüştür. Öğrencilerin Fen ve Teknoloji dersine yönelik tutumları ile ders başarıları arasında pozitif yönlü ancak düşük seviyede bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, influence of gender, class level and educational level of parents on attitudes of Grade 7 and 8 Elementary Education students towards Science and Technology course and relationship between attitude towards course and class achievement were researched. Study was made with 690 students in total who are studying in 9 elementary school of Kaman county, Kırşehir city. Research data were collected through attitude scale for Science and Technology course and also personal data forms.According to the results of study, attitudes of Grade 7 students towards course did not significantly differ in respect of gender, while attitudes of Grade 8 girls were more positive than boys. Year-end grade points of girl students in Science and Technology course were higher than boys?. Attitudes of students towards Science and Technology course and their achievement did not differ significantly in respect of class levels. Education level of parents does no affect attitudes of students towards Science and Technology course, but it was seen that class achievement of students whose parents have high school or college education was higher than others. A positive-oriented, but low-level relationship was found between attitudes of students towards Science and Technology course and their class achievements.