İlköğretim 6, 7, 8. sınıf öğrencilerinin çevre eğitimi ve iklim değişikliği dersine yönelik tutumları
Attitudes of 6th, 7th, 8th grade students towards environmental education and climate change course
- Tez No: 991684
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN KIZILASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Bilim Dalı
Özet
İlköğretim öğrencilerinin çevre eğitimi ve iklim değişikliği dersine yönelik tutumları, çevresel farkındalık ve sürdürülebilir yaşam davranışlarının gelecekteki yansımaları açısından büyük önem taşımaktadır. Bu çalışma, Ağrı ili Doğubayazıt ilçesinde 2024-2025 eğitim-öğretim yılı içerisinde, 8 resmi ortaokulda öğrenim gören toplam 704 öğrenciyle gerçekleştirilmiştir. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak 5'li Likert tipi“Çevre Eğitimi ve İklim Bilimleri Dersine Yönelik Tutum Ölçeği”uygulanmıştır. Ölçek kapsamında öğrencilerin çevreye yönelik bilişsel, duyuşsal ve davranışsal eğilimleri değerlendirilmiştir. Araştırma verilerine göre öğrencilerin büyük çoğunluğu çevre eğitimi ve iklim değişikliği dersine olumlu tutumlar beslemektedir. Özellikle 6. sınıf öğrencilerinin tutum düzeylerinin diğer sınıflara göre daha yüksek olduğu; kız öğrencilerin erkek öğrencilere göre daha duyarlı tutumlar geliştirdiği belirlenmiştir. Önceki yıl fen bilimleri başarı notu yüksek olan öğrencilerin tutum puanları da anlamlı şekilde daha yüksektir. Ayrıca anne eğitim düzeyi yükseldikçe öğrencilerin çevresel tutumlarının güçlendiği saptanmıştır. Bununla birlikte, öğrencilerin iklim değişikliğiyle ilgili bazı temel kavramlarda bilgi eksikliği yaşadıkları; bu durumun çevresel tutumlarının davranışa dönüşümünü sınırlandırabileceği değerlendirilmiştir. Araştırmanın bulguları, çevre eğitiminin sadece bilgi temelli değil, aynı zamanda yapılandırmacı, deneyime dayalı ve disiplinler arası bir şekilde ele alınması gerektiğini göstermektedir. Öğrencilerin çevresel farkındalığının geliştirilmesi için aile katılımı, görsel materyaller, yerel çevre sorunlarıyla ilişkili uygulamalar ve teknoloji destekli öğrenme ortamlarının önem kazandığı görülmüştür. Bu bağlamda çevre eğitimi ve iklim değişikliği dersinin tüm öğrenci kademelerinde yaygınlaştırılması ve zorunlu hale getirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Elementary schools are 6, 7 and 8. the attitudes of the classroom students towards environmental education and climate change course are an important indicator for the sustainability of the future. Studies have shown that students in this age group are generally sensitive to the environment and climate change, but there are differences between their knowledge levels and attitudes on the subject. Dec. The level of knowledge that students have about environmental awareness and climate change is influenced by the family environment, environmental interactions and the education they receive at school. Although students are often aware of environmental issues, they may not have a complete understanding of the causes and consequences of climate change. Therefore, it is important that education about climate change is provided in a way that is supported by scientific data, interactive and offers practical solutions to everyday life. In addition, practical events and projects should be organized to increase students' sensitivity to environmental problems, emphasize the importance of sustainable lifestyles, and ensure that they understand the impact of individual actions on climate change. The aim of the environmental education and climate change course at the primary school level is to support the development of environmental awareness, sense of responsibility and sustainable life skills in students. In order to raise students as sensitive individuals to environmental problems and contribute to making environmentally friendly decisions in the future, the content of this course should be enriched with up-to-date scientific information, interactive and experimental learning methods should be used, and an approach that encourages active participation of students should be adopted.