İlköğretim 8. sınıf öğrencilerinin fen ve teknoloji dersi başarılarının bazı değişkenler açısından incelenmesi
The relationship between academic success and attitudes of the 8th grade students to science and technologhy lessons
  1. Tez No: 383627
  2. Yazar: HALİL TANIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASLAN İLİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmanın amacı ilköğretim 8. sınıf öğrencilerinde Fen ve Teknoloji dersine yönelik tutum (FTDYT) ile akademik başarı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesidir. Çalışmanın örneklemi 2011-2012 eğitim öğretim yılında Konya ili merkez ilçelerinde (Selçuklu, Meram, Karatay) 10 farklı ilköğretim okulunda rastgele örneklem yöntemi ile ulaşılan 530 (n=259 kız, yaş=13.98±0.49 ve n=271 erkek, yaş=14.04±0.46) gönüllü 8. sınıf öğrencisinden oluşmaktadır. Öğrencilerin FTDYT'lerinin değerlendirilmesinde Nuhoğlu (2008) tarafından geliştirilen ve geçerlilik güvenilirlik çalışmaları yapılan ölçekten yararlanılmıştır. Akademik başarının ölçütü olarak öğrencilerin 2010, 2011 ve 2012 yılının Haziran ayında yapılan Seviye Belirleme Sınavı'ndaki (SBS) Fen ve Teknoloji dersi net sayıları (FTDNS) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is evaluating the relationship between academic success and attitudes of 8th grade students to science and technology lessons (ASTL). The study sample of this work occurs from 530 (n= 259 girl, age= 13.98± 0.49 and n=271 boys, age=14.04±0.46) volunteers who are chosen randomly from 8th grades of 10 different primary schools in central districts of Konya (Selçuklu, Karatay, Meram). While evaluating ASTL's of the students the scale which were developed and reliability and validity works made by Nuhoğlu (2008) have been used. Student's Science and Technology question points (STQP) in Placement Exams made in 2010, 2011 and 2012 June was used as a measure of academic achievement.