İzmir civarında yandere sorunları ve bu sorunların çözümü için yapılan dere ıslahı çalışmalarına ilişkin bir inceleme
- Tez No: 28070
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
- 51 - ÖZET Bu çalışmada, izmir ve civarındaki yanderelerde yapılan ıslah çalışmaları incelenmiş ve sorunların çözümü için bazı önerilerde bulunulmuştur. İnceleme alanı, Ege Bölgesinde izmir Körfezinin doğu ke siminde yer almaktadır. İnceleme alanı 365 km2 olup, bunun 285 km2' si dik eğimli dağlık arazi, gere kalanı ise çok az eğimli alanlardan oluşmaktadır, inceleme alanı içindeki yan dereler Melez Çayı, Arap Deresi, Manda Çayı, Bornova ve Laka Dereleridir. Bu derelerde yağışlı mevsimlerde ve kar erime devrelerinde su bulunur. Hidrolojik havzadan topladıkları yü zey sularını izmir Körfezine boşaltırlar. izmir ve civarı tipik Akdeniz ikliminin tesirinde olup yazlar kurak ve sıcak, kışlar ılık ve yağışlı geçer. Yıllık yağış ortalaması 583.1 mm., ortalama sıcaklık 17.6 °C'dir. inceleme alanındaki toprakların infiltrasyon hızı değerleri 3 cm/saat - 28 cm/saat arasında değişmektedir. Bitki örtüsü çok değişkendir. Tamamen çıplak ve toprak tabakasının taşınıp ana kayanın ortaya çıktığı yerler olduğu gibi çok sık bitki örtü sü ile kaplı olan yerler de vardır. İnceleme alanı içindeki yandereler, değişik yerleşim yerlerinden geçtikten sonra izmir Körfezi' ne dökülmektedir. Bunlardan bazısının taşkın debisini taşıycak yataklarının ol mayışı, demiryolu, karayolu ve şehir içi yollarındaki köprü lerin, taşkınları geçirecek kapasitede olmayışı, bazı derele rin iri malzemeleri aşağıya sürüklemesi can ve mal kaybına, sebep olan ve trafiği aksatan taşkınlara yol açmaktadır. DSİ- 52 - tarafından bu derelerde yatak hafriyatı ve temizliği,kıyı is tinat duvarı, kıyı koruması ve köprü genişletme çalışmaları yapılmıştır. Eu çalışmalar yer yer halen devam etmektedir. Teklif edilen projelerin uygulamasını kolaylaştırmak ve et kinliğini sağlamak için Belediyelerler işbirliği yapılması, şehir kanalizasyonunun halledilmesi, derelere çöp, toprak, sanayi atığı gibi atıkların dökülmemesi, derelere yakın yer lerde gecekondu yapımının önlenmesi ve yukarı havzalarda ağaçlandırma çalışmalarının yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
- 53 - SUMMARY In this study, it has been investigated the improvement of have seasonal streams in and arround Izmir and suggestions have been done for soloing their problems. The investigation area is in the east part of Izmir Gulf, in Ege Reagion. This area is 365 km2, of with 285 km2 has high slope land and remain is that land. The seasonal streams in the investigation area are Melez stream, Arap stream, Manda Stream, Bornova stream and Laka stream. In these streams, the water is available during the rainly seasons and snow melting time. So, it flows into -Izmir Gulf. Izmir and surroundings area have the typical mediterra nean elimate where in the summer wheather is dry and hot, in the winter it is warm and rainy. Average annual precipitation is 583.1 mm., and average annual temperature is 17.6 °C. The soil in filtration rate of the investigation area varies among 3 cm/h - 28 cm/h. The plant cover is changanable. There are also places where the soil erosion has taken place so that the main material has been come out, although there are places which are covered with very dense plants. In the investigation area, streams flow Izmir Gulf after they passed through various settlemend areas. Some of these streams bad are not sufficient for flooding discharge, and also bridges in highways, in rainways and in the settlement areas are not sufficient for the flood to pass through. Therefore, some stones and big materials are carried by the flooding to huming being and properties such as loss of life- 54 - and property. In these streams, bad improvement and other related works have been done by DSİ. Some of these works still are being continued. To facilitate implementation of the proposed projects and provide its effectiveness the folloveng actions have to be taken: 1) cooperation with the municipalities, 2) dissolving sewage water problem of Izmir, 3) avoiding to fill up the channels with soil, rubbish and industrial remainings, 4) preventing settlement near the streams and, 5) providing trees planting on the upstream areas.