Burhan Doğançay ve serileri
Burhan Doğançay and series
- Tez No: 280713
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURGAY YAZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
21. yüzyılda ?sanat? kendi adına varabileceği anlatım olanaklarını sonuna dek zorlamaktadır. Bu aşamada, sanatçının dünyayı nasıl görmesi gerektiği sorusu gündeme gelir. Modernist dönemde ressamlar, dünyayı bakarak keşfetmişlerdir. İçinde yaşadığımız Post-Modern zamanda ise sanatçı sadece bakmak değil aynı zamanda görmek zorundadır.Burhan Doğançay?ın sanatının temelini kent duvarları oluşturur. Doğançay için duvarlar, toplumun sosyal, politik ve ekonomik deği?imlerini yansıtırlar. Doğanın ve insanın bıraktığı izlerle zamana tanıklık ederler.Kent duvarları tekrarlanan bir tema olmasına rağmen, Doğançay?ın yorumuyla çeşitli üsluplara dönüşmüştür. Duvarlar, Doğançay?ın özgün yorumları ile resimlere, grafik sanatlara, Aubusson duvar halılarına, heykellere ve fotoğraflara dönü?ür.Doğançay, kimi eserlerinde etkiyi pekiştirmek için kolaj ve fümaj tekniğini bir arada kullanmıştır. Ayrıca, kâğıtlar, afişler, ipler, eski kırık tabelalar, kapı tokmakları, teller, kilitler, boyanmış tahtalar gibi malzemeler, sanatçının vermek istediği mesajın hazır nesnelerini olu?tururlar. Doğançay?ın çalışmaları her zaman yaşamdan beslenir. 20. yüzyıla egemen olan siyasal, toplumsal, felsefi olaylara ve sanatsal akımlara göndermelerde bulunur. Sanatçı, 2004 yılında kendi çabalarıyla Doğançay Müzesini kurar. Böylece müze Türkiyenin ilk ki?isel Çağdaş Sanat Müzesi olma özelliğine sahip olur.
Özet (Çeviri)
In 21th century, the art forces the facilities of itself. At this point, the question is coming on the agenda: ? How should the artist see the world? In modern times, the artists explored the world by observing it. However, at this time, in post- modern time the artist is not only observe the world but also has to see it deeply.The main theme of Burhan Doğançay is the walls of city. According to his own works, the walls reflect the politics values and changes of economy. Although those are repeated theme of city walls, they could transformed into different styles. For example the walls transformed into pictures, graphic arts, Aubusson wall carpets, sculptures and also photographs thanks to his unique interpretation.Sometimes we can see in his some works the collage and fümage techniques together. Besides such as papers, posters, strings, old broken outdoor sing, knockers, wires, door lock, painted wood, etc. materials are all available objects that conveys messages he wants. His works always are nourished from life itself. He also implicates some currents of 20 th centuries that are dominant like political, philosophical and artistic values.The artist established Doğançay Museum on his own effort in 2004. Consequently this museum is the first personal Modernistic Art Museum of Turkey.