Petri ağları ile üretim sistemleri modellemesi üzerine bir araştırma
An application of modelling production systems by Petri nets
  1. Tez No: 280790
  2. Yazar: FATMA BULDUK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET AKSARAYLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Petri ağları, kesikli-olaylı sistemlerin modellenmesi ve analizinde kullanılan grafiksel ve matematiksel bir araçtır. Grafiksel açıdan sistemin davranışlarını ve durumlarını gözlemleme olanağı sağlayan bu teknik, matematiksel modeller ve doğrusal denklemlerle ifade edilebildiğinden matematiksel olarak sistemi kavrama olanağı sağlar. Bir akışın söz konusu olduğu ve bir sürecin işlediği tüm sistemlere kolaylıkla uygulanabilen bir tekniktir. Bu uygulama alanlarından bir tanesi de üretim sistemleridir.Bu tezde, Petri ağlarının bir üretim sistemini modellemede nasıl kullanıldığını ve söz konusu sistemin davranışsal analizinin, performans değerlendirmesini ve benzetiminin yapıldığını göreceksiniz.Çalışmamız üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde Petri ağlarının genel yapısı, tanımı ve bugüne kadar yapılan çalışmalar hakkında kısa bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde Petri ağlarının yapıları, davranışsal özellikleri, analizi ve Petri ağları çeşitlerinden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde ise bir buzdolabı üretim sistemi Petri ağları yardımıyla modellenmiş ve performans analizi yapılmıştır. Bunun yanında sistemin Petri ağlarına özgü yapıları taşıyıp taşımadığı test edilmiştir. Sistemin performans analizi yapılırken MATLAB programından ve bu programa ait PetriNet yardımcı yazılımından yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Petri nets, as graphical and mathematical tools, design and analys of discrete event systems. As a graphical tool, Petri Nets can provide you observation system behaviours. And as a mathematical tool, it is possible to set up state equations and algebraic equations, so the model can be understand by mathematical aspect.In this thesis, you can find, how to use Petri nets in modelling production systems and behaviour analys, performance evaluation and simulation of production system.This study involves three sections. In the first section, Petri nets general structure, definition and studies which has done since 80?s is given. In the second section, Petri nets behaviour characteristics, how to analys systems by Petri nets and types of Petri nets is discussed. In the last section, modelling, behaviour analysis, performance evaluation and simulation of an refrigerator production system are defined by using PetriNet toolbox in MATLAB program.