Basel II kredi derecelendirme sisteminin sorunlu kredilerin tespitindeki yeterliliği: Seçilmiş firmalar üzerine bir uygulama
The efficiency of Basel II credit rating system in detection of the non-performing credits: An application on selected firms
  1. Tez No: 280791
  2. Yazar: YELİZ ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN KAHYAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Para ve Banka Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Kredinin klasik bankacılığın temel fonksiyonlarından birisi olması nedeniyle, kredi riski, bankacılıkta ilk tanımlanan risktir. Ticari bankalarda kredi riskinin etkin bir şekilde yönetilebilmesi, bankaların etkin bir kredi yönetimi anlayışını benimsemesine bağlıdır. Kredi riski yönetiminin başarıyla gerçekleştirilebilmesi için, bankaların, kendi yapılarına en uygun modeli/yöntemi seçmesi gerekmektedir.Uluslararası piyasalarda, risk yönetim uygulamalarında ve denetim yaklaşımlarında meydana gelen önemli ölçüdeki değişiklikler sonrasında, yeni sermaye standartlarının oluşturulması ihtiyacı doğmuştur. Bu ihtiyaçlar neticesinde, ?Basel II Yeni Sermaye Uzlaşısı?, daha hassas risk ölçümüne ulaşma amacı taşıyan bir düzenleme olarak ortaya çıkmıştır.Basel-II bankalarda etkin risk yönetimini ve piyasa disiplinini geliştirmek, sermaye yeterliliği ölçümlerinin etkinliğini artırmak ve bu sayede sağlam ve etkin bir bankacılık sistemi oluşturmak ve finansal istikrara katkıda bulunmak için sunulmuş önemli bir fırsattır.Basel II kapsamında, kredi riski; banka ile kredi ilişkisinde bulunan her bir tarafın risk derecelendirme notu bulunmasına ve bu kalite notuna denk düşen bir risk ağırlığı ile değerlendirilmesi esasına dayanmaktadır.Tezin son bölümünde , bankacılık sisteminde risklere daha hassas bir biçimde yaklaşan ve risk yönetiminin önemini çok daha iyi bir şekilde vurgulayan Basel II kriterlerinin Sorunlu Kredilerin tespitindeki yeterliliği analiz edilmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
As credit has been the BASIC function of banking operations, credit risk was the first risk that had been defined. Managing credit risk in a functional way depends on how the banks adopt the understanding of credit management. Banks should choose the model/method suitable for their organization in order to realize a successful credit risk management process.Since the international financial markets, risk management practices and supervisory approaches each have undergone significant transformation, a new capital accord formation is needed. As the consequence of these factors, ? Basel II The New Capital Accord? is formed in order to provide approaches which are both more comprehensive and more sensitive to risks than the Basel I Accord.Basel-II is a crucial opportunity in order to provide financial consistency, effective and strong banking structure, which will consequently result effective risk management, to develop market discipline and increase capital adequacy measurement for the banks effectively.The credit risk, considering Basel II, is based on the existence of risk rating grate for every side having credit relations and the evaluation of this quality grate regarding the risk intervals.The analysis of Basel II criteria in detection of the non-performing credits which approaches the risks in banking system more sensitive and better emphasize the risk management will be carried out through samples at the last part of this thesis.