Küreselleşme sürecinde küresel kamusal mallar ve küresel kamusal malların finansman mekanizmaları
Global public goods and finance mechanisms of global public goods in the globalization process
- Tez No: 736930
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇE MARAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Küreselleşme, uluslararası ulaşılmazlıkların kırılması ile iletişimin, bilgi paylaşımının, ticaretin vb. birçok faaliyetin arttığını ifade eden bir kavram olup dünyanın birçok yerinde hakkında farklı tanımlamalar bulunan bir kavramdır. Ülkeler, toplumsal ihtiyaçları karşılamak ve toplumsal refahı artırmak amacıyla kamusal mal ve hizmetler sunmaktadır ve hiç kimsenin bu mal ve hizmetlerin tüketiminden dışlanması mümkün değildir. Kamusal mal ve hizmetler, toplum tarafından birlikte tüketilen ancak fiyatlandırılamayan mal ve hizmetlerdir. Bu mal ve hizmetler devlet tarafından finanse edilmektedir. Küreselleşme ile toplumsal ihtiyaçlar da değişim göstermiş, yeni ihtiyaçlar doğmuştur. En nihayetinde küreselleşme küresel kamusal malları beraberinde getirmiştir. Atmosfer, çevre, su, sağlık, barış, finansal istikrar küresel kamusal mallara örnektir. Kamusal mallar devlet tarafından finanse edilir. Fakat küresel kamusal mallar için böyle bir durum söz konusu değildir. Çünkü küresel düzeyde devlet gibi otoriteye sahip bir üst makam yoktur. Hangi küresel kamusal malın hangi ülke tarafından finanse edileceği, neye göre finansman sağlanacağı konusunda belirsizlikler bulunmaktadır. Bu tez çalışmasında küreselleşme ile gelen küresel kamusal mallara, küresel kamusal malların finansman mekanizmalarına ve küresel kamusal malların sunulmasında yaşanan finansman sorunlarına yer verilmiştir. Çalışmanın sonunda bu sorunlara yönelik literatürde sunulan ve bizim tarafımızdan yapılan çözüm önerilerine yer verilmiştir. Sonuç olarak küresel kamusal malların finansmanı için uluslararası iş birliğinin zorunlu olduğu belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Globalization is a concept that expresses the increase in communication, information sharing, trade and many similar activities with the breaking of international inaccessibility, and it is a concept that has different definitions in many parts of the world. Countries offer public goods and services in order to meet social needs and increase social welfare, and it is not possible for anyone to be excluded from the consumption of these goods and services. Public goods and services are goods and services that are consumed together by society but cannot be priced. These goods and services are financed by the state. With globalization, social needs have also changed and new needs have arisen. Ultimately, globalization has brought global public goods with it. Atmosphere, environment, water, health, peace, financial stability are examples of global public goods. Public goods are financed by the state. However, this is not the case for global public goods. Because there is no higher authority with such authority as the state at the global level. There are uncertainties about which global public goods will be financed by which country and on what basis. In this thesis, global public goods that come with globalization, financing mechanisms of global public goods and financing problems in the presentation of global public goods are included. Then, the solution proposals brought to these problems in the literature are given. At the end of the study, the solution proposals presented in the literature for these problems and made by us are included. As a result, it has been stated that international cooperation is mandatory for the financing of global public goods.