Kamu kurumlarında bütçesel bolluk oluşumunun nedenleri üzerine bir uygulama
An application on determinants of budgetary slack creation in public organizations
  1. Tez No: 280804
  2. Yazar: EMİNE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN ÖZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Kamu kurumlarında etkili ve verimli yönetimin giderek artan önemi nedeniyle, bütçesel bolluk önemli bir problem olarak görülmeye başlanmıştır. Bu çalışmada, söz konusu problemin çözümüne katkı sağlamak amacıyla, kamu kurumlarındaki bütçesel bolluk oluşturma eğiliminin belirleyicileri araştırılmıştır. Bu amaçla farklı kamu kurumlarında çalışan 486 yöneticiden toplanan veri, SPSS 13.0 paket programı kullanılarak analize tabi tutulmuştur.Sonuçlar, bütçesel kontrol etkinliği ve işlemsel adalet algısının bütçesel bolluk oluşturma eğilimini negatif bir şekilde etkilediğini; genel siyasi davranış, çıkar kaygısıyla sessiz kalma ve ödeme ve terfi politikalarının ise pozitif bir şekilde etkilediğini göstermektedir. Bununla birlikte dağıtımsal ve etkileşimsel adalet algısının, algılanan çevresel belirsizliğin, bütçesel katılımın ve etik çalışma ikliminin bütçesel bolluk oluşturma eğilimi üzerindeki etkisi istatistikî olarak anlamlı bulunamamıştır.Bütçesel katılım ve etik çalışma iklimi; dağıtımsal, işlemsel ve etkileşimsel adalet algıları üzerinde pozitif bir etkiye sahiptir. Bilgi paylaşımının bütçesel kontrol etkinliğini arttırdığı, çevresel belirsizliğin ise, azalttığı tespit edilmiştir. Algılanan çevresel belirsizlik, genel siyasi davranışı pozitif yönde etkilerken, etik çalışma iklimi ve örgütsel bağlılık ise negatif bir şekilde etkilemektedir. Bununla birlikte, bu değişkenlerin çıkar kaygısıyla sessiz kalma üzerinde herhangi bir etkileri bulunmamaktadır.Ayrıca, işlemsel adalet algısı, etkileşimsel adalet algısı, bütçesel kontrol etkinliği, genel siyasi davranış, çıkar kaygısıyla sessiz kalma değişkenlerinin ara değişken etkisine sahip olduğu sonucuna da ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Because of the increasing importance of effective and efficient management of public organizations, budgetary slack is started to be considered as an important problem. In this study, in order to contribute to the solution of this problem, the determinants of propensity to create budgetary slack are examined. The data, obtained from 486 managers who work in different public organizations, is analyzed using SPSS 13.0.Results of analyses show that budgetary control effectiveness and procedural justice perception negatively affect the propensity to create budgetary slack, but general political behavior, go along to get ahead and pay and promotion policies positively affect it. However; distributive justice perception, budgetary participation perceived environmental uncertainty and ethical work climate do not have statistically significant impact on the propensity to create budgetary slack.Budgetary participation and ethical work climate have statistically significant and positive impact on distributive, procedural and interactional justice perception. It is found that information sharing increases the effectiveness of budgetary control, however; perceived environmental uncertainty decreases the effectiveness of budgetary control. Also, perceived environmental uncertainty positively affects the general political behavior. Ethical work climate and organizational commitment negatively affect general political behavior. However; perceived environmental uncertainty, ethical work climate and organizational commitment have no statistically significant effect on go along to get ahead.It is also found that procedural and interactional justice perception, effectiveness of budgetary control, general political behavior and go along to get ahead has mediation effect.