Kars-Ahılkelek-Tiflis-Bakü demiryolu projesinin Türkiye ve dünya için yeri ve önemi
The place and important of Kars-Ahılkelek-Tiflis-Bakü railway project for Turkey and the world
- Tez No: 280813
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN YEŞİLOT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Ulaştırma sektörü, dünyadaki hızlı teknolojik gelişmelere paralel olarak önemi giderek artan bir sektördür. Ulaştırma bir toplumun bütün kesimlerini etkilediği gibi aynı zamanda, ulaştırma sektörünün birçok sektör ile doğrudan veya dolaylı bir ilişkisi vardır. Bu bağlamda, ulaştırma sektörünün gelişmemiş olması diğer sektörleri de olumsuz etkileyeceğinden dolayı, mutlaka gelişmiş bir ulaştırma sektörüne ihtiyaç duyulmaktadır.Ulaştırma, ekonomik faaliyetlerin her aşamasında katkısı bulunan ve sektörleri birbirine bağlayan bir hizmet sektörü olması nedeniyle ulaştırma politikalarının belirlenmesinde ve ulaştırmanın gelişmesinde devlete önemli görevler düşmektedir.Bu bağlamda, ulaştırma sektörünün artan öneminden gerekli dersleri çıkaran ülkelerden biri de Türkiye'dir. Yakın geçmişe kadar ciddi projeler üretemeyen Türkiye ülke içindeki ve dışındaki demiryollarının revizyonuna ve yeni projelerin inşasına yönelmiştir. Bu bağlamda çalışma kapsamında ?Kars-Ahılkelek-Tiflis-Bakü Demiryolu Projesi'nin? günümüz dünyasındaki ve bölgemizdeki ulaştırma politikaları içindeki yeri ve önemi değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Transportation is a technological related sector and it?s importance is increasing gradually. These is a directly or in directly relationship between transportation and the other sectors and also it affects all sectors of society. Due to the unimproved one would affect badly the other sectors, mostly it is needed an improved transportation sector.Transportation contributes every level of the economic facilities and it connects the sectors to one another. Because of this government has important tasks to determine the policy of transportation and the development of it.Turkey has just got the point that transportation has a real importance of all over the world and as many countries. Turkey couldn?t produce important projects contemporarily and it has been trying to revise the railways all over the country. The importance and the place of ?The Projects of Kars-Ahılkelek-Tiflis-Baku Railway Projects? will be evaluated in today?s world and the place of the transportation policy.