Değişik ısı perdelerinin örtüaltında yetiştirilen bazı hıyar çeşitlerinin verim ve kaliteleri üzerine etkileri
  1. Tez No: 28083
  2. Yazar: GÜLSÜM ÇALIKOĞLU GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA AKILLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
DE?İŞİK ISI PERDELERİNİN ÖRTÜALTINDA YETİŞTİRİLEN BAZI HIYAR ÇEŞİTLERİNİN VERİM VE KALİTELERİ ÜZERİNE ETKİLERİ Gülsüm ÇALIKO?LU (GÜMÜŞ) (Yüksek Lisans Tezi) Bu çalışmada, farklı ısı perdelerinin polietilen serada sonbahar yetiştiriciliğinde, bazı önemli hıyar çeşitlerinin, verim ve kaliteleri üzerine etkileri araştırılmıştır. Deneme, Akdeniz üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Arazisi 'nde yapılmıştır. Denemede dört farklı ısı perdesi kullanılmıştır. Bunlar Hollanda Ludvig Svensson firması yapımı olan LS 10, LS 11, LS 16 ısı perdeleri ve saydam polietilendir. Denemede kullanılan hıyar çeşitleri ise; Passandra Fİ, Lutra Fİ ve Nile Fl'dir. Araştırma süresince sıcaklık ölçümleri yapılmış, ısı perdelerinin sera sıcaklığına etkilerinin farklı olduğu gözlen miştir. Ortalama minimum sıcaklığın dış ortama göre LS 10 'da 2 °C, LS 11 'de 3 °C, LS 16'da 2.5 °C ve PE.'de 2 °C daha yüksek bulunmuştur. Isı perdeleri arasında toplam verimde en iyi sonucu PE. (2662 g/bitki) ısı perdesi verirken bunu, LS 10 (2578 g/bitki), LS 16 (2338 g/bitki) ve LS 11 (2136 g/bitki) ısı perdeleri izlemiştir. Toplam verim yönünden çeşitler ise Nile Fİ, Passandra Fİ ve Lutra Fİ şeklinde sıralanmaktadır. Meyve kalitesi olarak incelediğimizde en kaliteli meyveler sırasıyla PE., LS 10, LS 16 ve LS 11 ısı perdelerinde kaydedilmiştir. ANABİLİM DALI : BAHÇE BİTKİLERİ JÜRİ : Yrd. Doç. Dr. Mustafa AKILLI (Danışman) Yıl : 1993 Prof. Dr. Mustafa PEKMEZCİ Yrd. Doç. Dr. Turgut YEŞİLO?LU Sayfa : 71
Özet (Çeviri)
THE EFFECTS OF DIFFERENT THERMAL SCREENS UNDER POLYETHYLENE GREENHOUSE ON YIELD AND QUALITY OF SOME CUCUMBER CULTIVARS Gülsüm ÇALIKO?LU (Gümüş) (M.S. Thesis) In this experiment the effects of different thermal screens on yield and quality of some important cucumber cultivars grown in polyethylenehouses in autumn. The research was conducted on the Experimental Research Station of Agricultural Faculty of Akdeniz University in Antalya. In the experiment LS 10, LS 11, LS 16 and transparent polyethylene plastic film were used as thermal screens which are produced by Holland - Ludving Svensson firm. The cucumber caltivars tested in the experiment were Passandra Fl, Lutra Fl and Nile Fl. From the temperature measurements taken during the period of experiment, it was observed that the effects of thermal screens on the inside temperature were found different. The avarage minimum temperatures were 2 °C higher under the LS 10, 3 °C higher under the LS 11, 2.5 °C higher under the LS 16 and 2 °C higher under the transparent polyethylene thermel screen then outside values. As far as the total yield is concerned between thermal screens, transparent polyethylene plastic gave the highest yield with 2662 g/plant. This was followed by LS 10 with 2578 g/plant, LS 16 2338 g/plant and finally LS 11 with 2136 g/plant. With respect to the highest total yield was obtained from Nile Fl, Passandra Fl and Lutra Fl in order. The highest quality fruit was obtained under polyethylene, LS 10, LS 16, and LS 11 thermal screens in order. DEPARTMENT : HORTICULTURE COMMITTEE : Assist. Prof. Dr. Mustafa AKILLI (Advisor) Year : 1993 Prof. Dr. Mustafa PEKMEZCİ Assist. Prof. Dr. Turgut YEŞÎLO?LU Pages : 71